Yer hizmetleri ruhsatlandırma sisteminin operasyonel performansa etkisinin incelenmesi
Examining the impact of the ground handling licensing system on operational performance
- Tez No: 1019230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Havacılık sektöründe yer hizmetleri faaliyetleri, uçuş emniyetinin sağlanması, operasyonel sürekliliğin korunması ve hizmet kalitesinin sürdürülebilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Yer hizmetleri kuruluşlarının faaliyetleri Türkiye'de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayımlanan SHY-22 Havalimanları/Havaalanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında ruhsatlandırılmakta ve denetlenmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de uygulanmakta olan yer hizmetleri ruhsatlandırma sisteminin operasyonel performans üzerindeki etkilerini sektör paydaşlarının görüşleri doğrultusunda incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu yer hizmetleri, havalimanı işletmeciliği, havacılık yönetimi, kalite yönetimi ve operasyon alanlarında deneyime sahip 13 sektör temsilcisi oluşturmaktadır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda altı ana kategori ve yirmi altı kod belirlenmiştir. Araştırma bulguları, mevcut ruhsatlandırma sisteminin emniyet, hizmet kalitesi, standartlaşma ve denetim açısından önemli katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Katılımcılar ruhsatlandırma sisteminin sektörde belirli standartların korunmasına, operasyonel güvenliğin artırılmasına ve hizmet kalitesinin sürdürülebilirliğine katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Bununla birlikte ruhsatlandırma süreçlerinde bürokratik yük, yoğun dokümantasyon gereklilikleri, uzun onay süreçleri ve dijitalleşme eksikliği gibi sorunların operasyonel verimlilik üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları ayrıca mevcut sistemin kaynak planlaması, ekipman kullanımı ve personel yönetimi üzerinde doğrudan etkileri bulunduğunu göstermektedir. Ruhsatlandırma sisteminin sektörde rekabeti belirli ölçüde teşvik ettiği, ancak bazı durumlarda maliyetleri artırdığı ve operasyonel esnekliği sınırlandırabildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırma, Türkiye'de uygulanan yer hizmetleri ruhsatlandırma sisteminin operasyonel performans üzerinde hem olumlu hem de geliştirilmeye açık yönlere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların yer hizmetleri sektöründe politika geliştiricilere, düzenleyici otoritelere ve sektör uygulayıcılarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ground handling services play a critical role in ensuring flight safety, maintaining operational continuity, and sustaining service quality within the aviation industry. In Türkiye, the activities of ground handling organizations are licensed and supervised under the SHY-22 Regulation on Ground Handling Services at Airports/Aerodromes issued by the Directorate General of Civil Aviation (DGCA). The aim of this study is to examine the effects of the ground handling licensing system implemented in Türkiye on operational performance based on the perspectives of industry stakeholders. A qualitative research design was adopted in the study. Data were collected through semi-structured interviews conducted with 13 industry representatives possessing professional experience in ground handling services, airport operations, aviation management, quality management, and operational processes. The collected data were analyzed using thematic analysis. As a result of the analysis, six main categories and twenty-six codes were identified. The findings reveal that the current licensing system makes significant contributions to safety, service quality, standardization, and regulatory oversight. Participants emphasized that the licensing framework supports the maintenance of industry standards, enhances operational safety, and contributes to the sustainability of service quality. However, the study also identified several challenges affecting operational efficiency, including bureaucratic burdens, extensive documentation requirements, lengthy approval procedures, and insufficient digitalization. Furthermore, the results indicate that the licensing system has direct implications for resource planning, equipment utilization, and personnel management. The findings further suggest that while the licensing system promotes competition within the sector to a certain extent, it may also increase operational costs and limit operational flexibility in some cases. In conclusion, the study demonstrates that the ground handling licensing system implemented in Türkiye possesses both significant strengths and areas requiring further improvement with regard to operational performance. The findings are expected to provide valuable insights for policymakers, regulatory authorities, and industry practitioners involved in the ground handling sector.