Viral pnömonilerde RT-PCR Ct değerleri ile belirlenen viral yükün hastalığın klinik seyri üzerine etkisinin araştırılması
The impact of RT-PCR Ct value-determined viral load on the clinical course of viral pneumonia
  1. Tez No: 1019231
  2. Yazar: LERZAN DOGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Kritik hasta ve immünkompromize gruplarda viral pnömoniler yüksek mortalite ile seyretmektedir. Gerçek Zamanlı Ters Transkripsiyon Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) yöntemiyle elde edilen Döngü Eşiği (Ct) değerleri, viral yükün yarı kantitatif bir göstergesi olup prognostik potansiyele sahiptir. Bu çalışma, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan viral pnömoni hastalarında viral yükün klinik seyir ve mortalite üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. YBÜ'de yatan 88 viral pnömoni hastası prospektif olarak incelenmiştir. Demografik veriler, komorbiditeler, APACHE II ve SOFA skorları ile klinik sonuçlar kaydedilmiştir. PCR grubundaki hastalar, düşük Ct ve yüksek Ct olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır. Hastaların ortalama yaş 75,6 (22–95); %61 erkek; yüksek komorbidite (Kalp hast. %62,7, Malignite %23,7). En sık SARS-CoV-2 (%67,8) ve İnfluenza (%16,9) saptanmıştır. APACHE II: 24,6, SOFA: 6,5, YBÜ mortalitesi %30.5 olarak bulunmuştur. Ortalama Ct değeri 24,4 (14,9–36,0). Antibiyotik kullanımı %78, antiviral %59,3, kortikosteroid %57,6. Ortalama mekanik ventilasyon süresi 19,2 gün; YBÜ yatış süresi 20,8 gündür. Ct gruplarına göre yapılan karşılaştırmalı analiz, mortalite açısından gruplar arasında anlamlı farklılık göstermemiştir. Kritik durumdaki viral pnömoni hastalarında, RT-PCR Ct değerlerinin hastalık şiddeti ve klinik sonuçlarla ilişkili olduğu görülmektedir. Bu durum kantitatif viral yük değerlendirmesinin ikili tanısal raporlamanın ötesinde prognostik bir sınıflandırma aracı olarak hizmet edebileceğini göstermektedir. Ct değerleri ile kortikosteroid kullanımı arasındaki anlamlı ilişki, viral yük ile tedavi kararları arasındaki etkileşimi vurgulamaktadır. Viral tanı yöntemlerinin rutin klinik uygulamaya dahil edilmesi, gereksiz antibiyotik kullanımının azaltılmasına ve antimikrobiyal yönetiminin iyileştirilmesine de yardımcı olabilir. Hasta prognozunda viral kinetiğin rolünü daha fazla aydınlatmak ve bireyselleştirilmiş tedavi stratejilerini optimize etmek için seri viral yük ölçümlerinin kullanıldığı gelecekteki prospektif çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Viral pneumonias are associated with high mortality rates in critically ill and immunocompromised populations. Cycle threshold (Ct) values obtained via real-time reverse transcription-polymerase chain reaction (RT-PCR) serve as a semi-quantitative measure of viral load and possess significant prognostic potential. This study aimed to investigate the impact of viral load on the clinical course and mortality of patients with viral pneumonia in the intensive care unit (ICU). A total of 88 patients with viral pneumonia admitted to the ICU were prospectively analyzed. Demographic data, comorbidities, APACHE II and SOFA scores, and clinical outcomes were recorded. Patients in the PCR group were categorized and compared based on low Ct (high viral load) and high Ct (low viral load) values. The mean age of the patients was 75.6 (range: 22–95) years, with 61% being male. A high burden of comorbidities was observed (Chronic Heart Disease 62.7%, Malignancy 23.7%). The most prevalent pathogens were SARS-CoV-2 (67.8%) and Influenza (16.9%). Clinical severity was high, with mean APACHE II and SOFA scores of 24.6 and 6.5, respectively; and ICU mortality was 30.5%. The mean Ct value was 24.4 (range: 14.9–36.0). Treatment included antibiotics (78%), antivirals (59.3%), and corticosteroids (57.6%). The mean duration of mechanical ventilation was 19.2 days, and the mean ICU stay was 20.8 days. Comparative analysis based on Ct groups revealed no statistically significant difference in mortality between the groups. In critically ill patients with viral pneumonia, RT-PCR Ct values correlate with disease severity and clinical outcomes. This suggests that quantitative viral load assessment can serve as a prognostic stratification tool beyond binary diagnostic reporting. The significant relationship between Ct values and corticosteroid use highlights the interaction between viral load and therapeutic decisions. Integrating viral diagnostic methods into routine clinical practice may facilitate antimicrobial stewardship by reducing unnecessary antibiotic use. Future prospective studies utilizing serial viral load measurements are required to further elucidate the role of viral kinetics in patient prognosis and to optimize individualized treatment strategies.