Çok katmanlı bir kent mirası: Antalya Kaleiçi ve çevresinin fotoğraflarla belgelenmesi
A multi-layered urban heritage: Documenting Antalya Kaleiçi and its surroundings through photography
  1. Tez No: 1019232
  2. Yazar: SERDAR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAFİA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Antalya Kaleiçi Bölgesi'nin tarihsel ve kültürel katmanlarını fotoğraf aracılığıyla belgelemeyi amaçlamaktadır. Helenistik dönemden Roma, Doğu Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine uzanan tarihsel sürekliliğiyle Kaleiçi, Antalya'nın önemli kültürel miras alanlarından biridir. Bölge; sivil mimari örnekleri, sur ve savunma sistemleri, dini yapıları, dar sokakları, geleneksel konut dokusu ve güncel kullanım biçimleriyle zengin bir belgeleme alanı sunmaktadır. Araştırmada belgesel fotoğraf yaklaşımı temel alınmış; Kaleiçi'nin tarihî yapıları, sokak dokusu, mimari ayrıntıları, kültürel izleri ve güncel kullanım biçimleri fotoğraf yoluyla kayıt altına alınmıştır. Çekimler, bölgenin tarihsel sürekliliğini ve farklı dönemlere ait izlerini görünür kılacak biçimde planlanmıştır. Bu kapsamda Helenistik ve Roma dönemlerinden kalan anıtsal izler, Doğu Roma ve Anadolu Selçuklu dönemlerine ait dini ve mimari yapılar, Osmanlı dönemi sivil mimarisi ve Cumhuriyet sonrası dönüşüm süreçleri fotoğraflar üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmada üretilen fotoğraflar, yalnızca görsel kayıt olarak değil; temsil ettikleri yapı, mekân ve kültürel izlerle birlikte ele alınmıştır. Her fotoğraf, tarihsel ve kültürel bağlamını açıklayan metinlerle desteklenmiş; böylece fotoğraf, tarihî çevrenin belgelenmesi, yorumlanması ve kültürel belleğe aktarılması açısından işlevsel bir araç olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Kaleiçi'nin, farklı dönemlere ait mimari ve kültürel izleri aynı kentsel doku içinde barındıran önemli bir miras alanı olduğu görülmüştür. Fotoğraflar, tarihsel katmanların yalnızca anıtsal yapılarda değil; sokak örgüsünde, yapı malzemelerinde, cephe düzenlerinde, dini yapılarda, savunma sistemlerinde ve gündelik kullanım biçimlerinde de izlenebildiğini ortaya koymuştur. Çalışma ile elde edilen veriler ve fotoğraflar, karekod ile erişilebilen bir web sitesine aktarılmış; akademik, turistik ve sosyal amaçlarla kullanıma uygun biçimde erişime açılmıştır. Bu yönüyle çalışma, Kaleiçi'nin tarihsel kimliğinin fotoğraf yoluyla belgelenmesine ve kültürel mirasın görsel hafızasının oluşturulmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to document the historical and cultural layers of the Antalya Kaleiçi District through photography. With its historical continuity extending from the Hellenistic period to the Roman, Eastern Roman, Anatolian Seljuk, Ottoman and Republican periods, Kaleiçi is one of Antalya's important cultural heritage sites. The district offers a rich field for documentation with its examples of civil architecture, fortification and defense systems, religious structures, narrow streets, traditional residential fabric and contemporary forms of use. The study is based on a documentary photography approach. Within this framework, Kaleiçi's historical buildings, street texture, architectural details, cultural traces and present-day uses were recorded through photography. The photographs were planned in a way that makes the historical continuity of the district and the traces of different periods visible. In this context, monumental remains from the Hellenistic and Roman periods, religious and architectural structures from the Eastern Roman and Seljuk periods, examples of Ottoman civil architecture and the transformation processes after the Republican period were evaluated through photographs. The photographs produced within the scope of the study were not considered merely as visual records, but were examined together with the buildings, places and cultural traces they represent. Each photograph was supported by texts explaining its historical and cultural context. Thus, photography was used not only as a means of producing aesthetic images, but also as a functional tool for documenting and interpreting the historical environment and transferring it to cultural memory. As a result of the research, it was observed that Kaleiçi is an important heritage site that contains architectural and cultural traces from different periods within the same urban fabric. The photographs revealed that the historical layers of the district can be traced not only in monumental structures, but also in the street pattern, building materials, façade arrangements, religious structures, defense systems and everyday forms of use. The data and photographs obtained through the study were transferred to a website accessible via QR code and made available for academic, touristic and social purposes. In this respect, the study contributes to the photographic documentation of Kaleiçi's historical identity and to the formation of a visual memory of cultural heritage.