Tüm imkânların sınırında: Pantomim sanatı
At the limit of all possibilities: The art of pantomime
  1. Tez No: 1019254
  2. Yazar: EMRAH FİRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE VOYVODA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Felsefe, Performing and Visual Arts, Sociology, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada söz, tarih ve arşiv bağlamında iktidarın kendini nasıl yeniden ürettiği ve bu süreçte susturulan, madun bırakılan ve yoksayılmış olanların nasıl konumsuzlaştırıldığı tartışılmaktadır. Bu çerçevede, pantomim sanatı, söz dışı bir ifade ve konumlanma alanı olarak ele alınmaktadır. Tarih boyunca farklı iktidar biçimleri kendi söylemlerini kurarken“öteki”ni de yeniden üretmiş; kolonyalizm, post-kolonyalizm ve ulus-devlet tartışmalarında görüldüğü üzere susturma ve dışlama mekanizmaları süreklilik göstermiştir. Kendi tarihinde de yasak ve baskılarla karşılaşan pantomim, susturulmuş olanların sessizlik, sözsüzlük üzerinden ifade kurabileceği alternatif bir alan yaratmıştır. Antik Yunan'dan günümüze dek dönüşerek, farklı vechelerle varlığını sürdüren pantomim, sözsüz anlatımın imkanlarını taşıyan bir sanat pratiği olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada pantomim sanatının ifade ve konumlanma imkanları tartışılmış; Türkiye'deki pantomim icracılarıyla yapılan görüşmeler analiz edilmiştir. Çalışma, pantomimin yalnızca estetik bir performans alanı değil, aynı zamanda susturulmuş ve yoksayılmış olanlar için alternatif bir ifade alanı, imkanı sunduğunu savunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde pantomim sanatının Antik Yunan'dan günümüz Türkiye'sine uzanan tarihsel dönüşümü ele alınmış; sanatın karşılaştığı yasaklar, dışlanmalar ve zorluklar incelenmiştir. İkinci bölümde Jacques Derrida, Michel-Rolph Trouillot, Gayatri Chakravorty Spivak, Giorgio Agamben ve Nurdan Gürbilek'in düşünceleri çerçevesinde söz, tarih, arşiv, sessizlik ve maduniyet meseleleri tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Martin Heidegger'in şiir üzerine olan düşüncelerinden hareketle şiir ve pantomim arasında bir paralellik kurulmuş; pantomim icracılarıyla yapılan görüşmeler üzerinden pantomimin sunduğu ifade ve konumlanma biçimleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses how power reproduces itself within the framework of logos, history and archive, and how silenced, subaltern, and marginalized subjects are rendered positionless within this process. In this context, the art of pantomime is examined as a non-verbal space of expression and positioning. Throughout history, different forms of power have reproduced the“other”while constructing their own discourse; as seen in colonial, post-colonial, and nation-state discussions, mechanisms of silencing and exclusion have continuously been reproduced. Having also encountered prohibitions and oppression throughout its own history, pantomime has created an alternative space in which silenced subjects can express themselves through silence itself. Transforming from Ancient Greece to the present day, pantomime is considered an artistic practice that carries the possibilities of non-verbal expression. In this regard, the study discusses the expressive and positional possibilities of pantomime and analyzes interviews conducted with pantomime performers in Turkey. The study argues that pantomime is not merely an aesthetic field of performance but also offers an alternative space of expression for silenced and marginalized subjects. The first section examines the historical transformation of pantomime from Ancient Greece to contemporary Turkey and discusses the prohibitions, exclusions, and difficulties the art form has faced throughout history. The second section explores questions of logos, history, archive, silence, and subalternity through the works of Jacques Derrida, Michel-Rolph Trouillot, Gayatri Chakravorty Spivak, Giorgio Agamben and Nurdan Gürbilek. The third section, drawing on Martin Heidegger's reflections on poetry, establishes a parallel between poetry and pantomime, and evaluates the forms of expression and positioning offered by pantomime through interviews conducted with pantomime performers.