Rheum ribes bitkisinin metal organik kafeslerle zenginleştirilmiş ekstraktlarının in vitro etkilerinin incelenmesi
Investigation of in vitro effects of Rheum ribes plant extracts enriched with metal organic framework
  1. Tez No: 1019256
  2. Yazar: NAZLI GÜL İYİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA SENA BAYAZİT, DOÇ. DR. FIRAT BARIŞ BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Onkoloji, Biotechnology, Engineering Sciences, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Nanoteknoloji ve Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Rheum ribes L. bitkisinin kök, gövde ve çiçek kısımlarından elde edilen ekstraktların antioksidan özelliklerinin belirlenmesi ve ZIF-8 (Zeolitic Imidazolate Framework8) tabanlı metal-organik kafes yapılarında kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bitki ekstraktlarının antioksidan aktiviteleri DPPH, ABTS, FRAP ve TAS yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, tüm ekstraktların antioksidan aktivite gösterdiğini ve en yüksek aktivitenin kök ekstraktında bulunduğunu ortaya koymuştur.Çalışma kapsamında ZIF-8 yapıları sentezlenmiş ve kristal yapıları X-ışını kırınımı (XRD) analizi ile karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sentezlenen yapıların karakteristik ZIF-8 kristal fazına sahip olduğunu göstermiştir. Daha sonra bitki ekstraktları ZIF-8 yapılarına yüklenerek ekstrakt yüklü formülasyonlar hazırlanmış ve enkapsülasyon ile salım özellikleri incelenmiştir. Bulgular, sistem performansının sentez ve yükleme koşullarından etkilendiğini göstermiştir. Biyouyumluluğun değerlendirilmesi amacıyla HaCaT ve L929 hücre hatlarında MTT analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, Rheum ribes ekstraktlarının incelenen konsantrasyon aralığında yüksek hücre canlılığı sağladığını ve belirgin sitotoksik etki oluşturmadığını göstermiştir. Buna karşılık ZIF-8 ve ekstrakt yüklü formülasyonlarda konsantrasyon artışına bağlı olarak sitotoksik etkinin arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Rheum ribes L. ekstraktlarının doğal antioksidan kaynak olarak önemli bir potansiyele sahip olduğu, ZIF-8 tabanlı taşıyıcı sistemlerin ise biyomedikal uygulamalarda kullanılabilmesi için daha ileri optimizasyon çalışmalarına ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focused on determining the antioxidant potential of extracts obtained from the root, stem, and flower tissues of Rheum ribes L., as well as exploring their applicability within ZIF8 (Zeolitic Imidazolate Framework-8)-based metal–organic framework (MOF) carrier systems. Antioxidant capacities were assessed using DPPH, ABTS, FRAP, and TAS assays. The findings indicated that all plant extracts possessed antioxidant activity, while the root extract exhibited the strongest antioxidant performance among the investigated plant parts.As part of the study, ZIF-8 nanoparticles were synthesized and their structural properties were verified through X-ray diffraction (XRD) analysis. The diffraction patterns confirmed the successful formation of the characteristic crystalline framework of ZIF-8. Following synthesis, the plant extracts were incorporated into the ZIF-8 structures, and the resulting formulations were examined in terms of encapsulation efficiency and release behavior. Evaluation of these systems demonstrated that both synthesis parameters and loading conditions significantly influenced the formulation performance.The biological safety of the extracts and ZIF-8-based formulations was investigated using the MTT assay on HaCaT and L929 cell lines. The results showed that Rheum ribes extracts preserved high levels of cell viability across the tested concentration range and did not induce notable cytotoxic effects. In contrast, exposure to ZIF-8 particles and extract-loaded ZIF-8 formulations resulted in a concentration-dependent increase in cytotoxicity. Overall, the findings suggest that Rheum ribes L. may serve as a valuable natural source of antioxidant compounds. In addition, ZIF-8-based delivery systems appear to have potential for future biomedical applications. Nevertheless, further studies are needed to optimize encapsulation performance, regulate release characteristics, and enhance the biocompatibility of these carrier systems.