Tarihsel süreci içinde Türkiye ve Yunanistan arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel ilişkiler
Political, military, economic and cultural relations between Türkiye and Greece in the historical process
  1. Tez No: 1019287
  2. Yazar: MEHMET ALPER BAKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tezin amacı,“Tarihsel Süreci İçinde Türkiye ve Yunanistan Arasındaki Siyasi, Askeri, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler”in, geçmiş ve günümüz bağlamında inceleyerek, iki ülke arasındaki temel anlaşmazlıkları, bu anlaşmazlıkların nedenlerini ve çözüm yollarını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmasında, araştırma konusuyla ilgili yerli-yabancı literatür incelmesi yapılmış ve internet kaynaklarından ve Ulusal-Uluslararası veri kaynaklarından faydalanılmıştır. Çalışmada, Nitel-Doküman İncelemesi Yöntemi (Literatür Tarama Yöntemi) ve Sayısal (keşfedici) Veri Analiz Yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Türk-Yunan ilişkilerinin, özellikle 1923 sonrası, çok sayıda diplomatik, askeri ve hukuki krizle şekillendiği görülmüştür. Ege ve Akdeniz'de Kıta Sahanlığı, Karasuları, Hava Sahası, Kıbrıs, Azınlık Hakları gibi temel sorunlar vardır. İlave olarak son yıllarda, Doğu Akdeniz Jeopolitiği, 12 mil, Deniz Parkları vb. uyuşmazlıklar da ortaya çıkmıştır. Çözüm konusunda, iki tarafın pozisyonlarının ciddi şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Ancak 1930-dostluk antlaşmaları, (1999, 2023) deprem diplomasisi, (2010-2023) YDİK toplantıları gibi barışçıl dönemler de saptanmıştır. Sonuç: Türk-Yunan ilişkileri, tarihsel miras, ulusal kimlik, ideolojik hedefler ve bölgesel rekabetle şekillenmiştir. İlişkiler tarih boyunca dalgalı ve kırılgan bir seyir izlemiştir. Taraflar kalıcı barış için tarihsel travmaları terk temeldir. Uzlaşma, Güven, eğitim, kültür ve ekonomide işbirliği en yükseğe çıkarmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to examine the“Political, Military, Economic and Cultural Relations Between Türkiye and Greece in the Historical Process”in the context of the past and present, and to reveal the fundamental disagreements between the two countries, the reasons for these disagreements and the ways to solve them. Materials and Methods: In this thesis, a review of domestic and foreign literature on the research topic was conducted, and internet sources and national and international data sources were utilized. Qualitative-Document Review Method (Literature Review Method) and Numerical (Exploratory) Data Analysis Method were used in the study. Findings: Turkish-Greek relations, particularly after 1923, have been shaped by numerous diplomatic, military, and legal crises. Fundamental issues in the Aegean and Mediterranean regions include the continental shelf, territorial waters, airspace, Cyprus, and minority rights. Additionally, in recent years, disputes have emerged regarding Eastern Mediterranean geopolitics, the 12-mile boundary, and marine parks. It has been determined that the two sides' positions on the issue of resolution have significantly differed. However, there have also been peaceful periods, such as the 1930 friendship treaties, earthquake diplomacy (1999 and 2023), and the High Council of Economic Cooperation meetings (YDİK: 2010-2023). Results: Turkish-Greek relations are shaped by historical legacy, national identity, ideological goals, and regional rivalries. Relations have followed a volatile and fragile course throughout history. The parties must overcome historical traumas for lasting peace. They must maximize reconciliation, trust, and cooperation in education, culture, and the economy.