Acil serviste göğüs ağrısı olan hastalarda HEART, EDACS ve TIMI risk skorlarının akut miyokardiyal hasarı öngörmedeki karşılaştırmalı performansı ve inkorporasyon yanlılığının ön tanımlı analizi : Prospektif gözlemsel bir çalışma
Comparative performance of HEART, EDACS, and TIMI risk scores for predicting acute myocardial injury in emergency department patients with chest pain, with a prespecified analysis of incorporation bias: A prospective observational study
- Tez No: 1019291
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Acil servise (AS) başvuran göğüs ağrılı hastaların büyük bir kısmı düşük risk grubunda yer almakta olup bu hastaların güvenli ve verimli şekilde değerlendirilmesi önemli bir klinik problemdir. Bu çalışmanın amacı, AS'de göğüs ağrısı şikâyeti ile başvuran erişkin hastalarda HEART, EDACS ve TIMI risk skorlarının akut miyokardiyal hasarı veya 30 günlük klinik olayları öngörmedeki ayırt edici performansını karşılaştırmak ve troponin komponenti içeren skorlarda inkorporasyon yanlılığının (incorporation bias) etkisini ön tanımlı bir duyarlılık analizi ile niceliksel olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde Kasım 2025–Şubat 2026 tarihleri arasında prospektif, gözlemsel ve tek merkezli olarak yürütülen bu çalışmaya, göğüs ağrısı şikâyeti ile başvuran 18 yaş üstü ardışık hastalar dahil edildi. Başlangıç EKG'sinde ST yükselmesi olanlar, ileri tetkik gerektiren alternatif acil tanılı hastalar (pulmoner emboli, pnömotoraks, aort diseksiyonu vb.) ve onam vermeyen hastalar dışlandı. HEART, EDACS ve TIMI skorları yatak başında acil tıp uzmanları/asistanları tarafından hesaplandı. Roche Elecsys yüksek duyarlıklı kardiyak troponin T (hs-cTnT) ölçümleri 0. ve 1. saatte alındı (99. persantil eşik değeri 14 ng/L). Birincil bileşik son nokta, akut miyokardiyal hasar (herhangi bir zaman noktasında hs-cTnT > 14 ng/L) veya 30 günlük majör advers kardiyak olaylar (acil koroner anjiyografi, miyokard infarktüsü, revaskülarizasyon veya tüm nedenlere bağlı ölüm) olarak tanımlandı. Skor performansı ROC analizi ve DeLong testi ile karşılaştırıldı. İnkorporasyon yanlılığını değerlendirmek için, HEART skorundan troponin komponenti çıkarılarak modifiye HEART skoru (mHEART) ile ön tanımlı duyarlılık analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 299 hastanın (medyan yaş 48 yıl, %46,2 erkek) 44'ünde (%14,7) bileşik son nokta gerçekleşti; bu olayların 43'ü biyokimyasal miyokardiyal hasar, 1'i 30 günlük klinik olaydı. ROC eğrisi altındaki alan (AUC) HEART için 0,91 (%95 GA 0,85–0,95), TIMI için 0,86 (0,79–0,92) ve EDACS için 0,85 (0,76–0,92) olarak bulundu. HEART skorunun TIMI'ye karşı üstünlüğü istatistiksel olarak anlamlıydı (ΔAUC 0,043; p = 0,039). Ön tanımlı duyarlılık analizinde troponin komponentinin çıkarılmasıyla HEART'ın AUC değeri 0,80'e (0,71–0,87) geriledi (p < 0,001) ve bu noktada HEART artık EDACS'tan üstün değildi (ΔAUC −0,046; p = 0,100), TIMI'den ise istatistiksel olarak daha düşüktü (ΔAUC −0,062; p = 0,009). HEART ≤ 3 ile iki negatif hs-cTnT ölçümünün kombinasyonu hastaların %80,9'unu hiç olay kaçırmadan düşük risk olarak sınıflandırdı (NPV %100); EDACS < 16 ile aynı kombinasyon ise %84,3 düşük risk oranı sağladı. Çok değişkenli lojistik regresyon modeli kabul edilebilir ayırt edicilik göstermesine karşın yetersiz kalibrasyona sahipti (Hosmer–Lemeshow p = 0,014). Sonuç: Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran seçilmemiş bir popülasyonda HEART, EDACS ve TIMI skorlarının üçü de iyi-mükemmel düzeyde ayırt edicilik göstermiştir. Ancak HEART skorunun başlangıç AUC analizindeki görünen üstünlüğünün önemli bir kısmı, sonlanımı tanımlayan troponin değişkeninin aynı zamanda skoru oluşturan bir bileşen olmasından kaynaklanan inkorporasyon yanlılığı ile açıklanabilir. Troponin katkısı çıkarıldığında HEART, EDACS'tan üstün olmaktan çıkmakta ve TIMI'den daha düşük performans göstermektedir. Hiçbir skor tek başına güvenli taburculuk için yeterli duyarlılığa ulaşamamış; sadece skor + seri hs-cTnT kombinasyonu kohortumuzda yüksek bir kural dışı bırakma performansı sergilemiştir. Bu sonlanımın büyük ölçüde biyokimyasal miyokardiyal hasardan oluştuğu ve gerçek 30 günlük klinik olayların yalnızca 1 hastada gözlendiği göz önüne alındığında, bulgularımız hipotez üreten nitelikte olup geleneksel MACE tabanlı klinik karar verme süreçlerine doğrudan genellenmemelidir; çok merkezli ve dış doğrulama çalışmaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
Background: Chest pain is among the most common presenting complaints in emergency departments (EDs), and a substantial proportion of these patients are ultimately classified as low risk. Validated risk scores—HEART, Emergency Department Assessment of Chest pain Score (EDACS), and Thrombolysis in Myocardial Infarction (TIMI)—are widely used to triage these patients, but their comparative performance for identifying acute myocardial injury (rather than the broader 30-day major adverse cardiac event [MACE] composite, which is uncommon in low-risk cohorts) has been less consistently characterised. Two of these scores (HEART and TIMI) include troponin among their components, which raises concern for incorporation bias when an injury-based endpoint is used. Methods: We conducted a prospective, single-centre observational study of consecutive adult ED patients presenting with chest pain at a tertiary training and research hospital in Istanbul, Türkiye. HEART, EDACS, and TIMI scores were calculated by emergency physicians at presentation. Roche high-sensitivity cardiac troponin T (hs-cTnT) was measured at 0 and 1 hours after presentation. The primary composite outcome was acute myocardial injury (hs-cTnT > 14 ng/L at any time point) or any 30-day clinical event (coronary angiography, myocardial infarction, revascularisation, or death). Score discrimination was compared using receiver-operating characteristic (ROC) analysis with DeLong tests, with a prespecified sensitivity analysis using a modified HEART score (mHEART) in which the troponin component was removed. Results: Among 299 patients (median age 48 years, 46.2% male), 44 (14.7%) met the composite outcome, of which only 1 was a 30-day clinical event. The area under the ROC curve was 0.91 (95% CI 0.85–0.95) for HEART, 0.86 (0.79–0.92) for TIMI, and 0.85 (0.76–0.92) for EDACS. In the prespecified sensitivity analysis, removing the troponin component from HEART (mHEART) reduced the AUC to 0.80 (95% CI 0.71–0.87; p < 0.001 for the difference vs. original HEART), at which point HEART no longer discriminated better than EDACS (ΔAUC −0.046, p = 0.100) and was outperformed by TIMI (ΔAUC −0.062, p = 0.009). The combination of HEART ≤ 3 with two negative hs-cTnT measurements identified 80.9% of patients as low risk with no missed events in our cohort (NPV 100%); the corresponding figure for EDACS < 16 with two negative hs-cTnT measurements was 84.3%. The multivariable logistic model showed acceptable discrimination but imperfect calibration (Hosmer–Lemeshow p = 0.014). Conclusions: In an unselected ED chest-pain population, the apparent superiority of HEART was largely driven by incorporation of the same troponin variable that defined the composite endpoint. When the troponin contribution was removed, HEART performance fell below that of TIMI and was statistically indistinguishable from EDACS. None of the three scores used in isolation reached an acceptable rule-out sensitivity, and none should be used as a stand-alone discharge tool. The combination of either HEART ≤ 3 or EDACS < 16 with two serial negative hs-cTnT measurements may inform early-discharge decisions, but our findings should be regarded as hypothesis-generating; multi-centre validation in larger cohorts with externally adjudicated clinical outcomes is required before any change to local practice.