Exploring tail behavior in functional data: Cutting-edge quantile regression techniques
Fonksiyonel verilerde kuyruk davranışını keşfetmek: En ileri kantil regresyon teknikleri
  1. Tez No: 1019316
  2. Yazar: MÜGE MUTİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARAMAN, PROF. DR. UFUK BEYAZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, fonksiyon-fonksiyon doğrusal kantil regresyon modelinde regresyon katsayı fonksiyonunu doğru ve verimli bir şekilde tahmin etmek üzere tasarlanmış iki yenilikçi fonksiyonel kısmi kantil regresyon algoritması önerilmektedir. Önerilen algoritmalar, sonsuz boyutlu yanıt ve öngörücü değişkenleri sonlu boyutlu bir uzaya etkili bir şekilde yansıtmak için fonksiyonel kısmi kantil regresyon ayrıştırmasını kullanır. Bu çerçevede, kısmi kantil regresyon bileşenleri bir temel genişletme yaklaşımı kullanılarak yaklaşık olarak temsil edilir. Sonuç olarak, sonsuz boyutlu fonksiyon-fonksiyon doğrusal kantil regresyon modeli, bu kısmi kantil regresyon bileşenlerinden oluşturulan çok değişkenli bir kantil regresyon modeli kullanılarak yaklaştırılır. Önerilen tekniklerin etkinliğini değerlendirmek için bir dizi Monte Carlo deneyi gerçekleştirilmiş ve ampirik bir veri seti analiz edilmiştir. Bulgular, sonlu örneklem senaryolarında mevcut yöntemlere kıyasla üstün performans sergilendiğini göstermektedir. Ayrıca, uygulamayı kolaylaştırmak ve ilgili araştırmaları desteklemek amacıyla bir R paketi ffpqr geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two innovative functional partial quantile regression algorithms are proposed, designed to accurately and efficiently estimate the regression coefficient function within the function-on function linear quantile regression model. Proposed algorithms utilize functional partial quantile regression decomposition to effectively project the infinite-dimensional response and predictor variables onto a finite-dimensional space. Within this framework, the partial quantile regression components are approximated using a basis expansion approach. Consequently, the infinite dimensional function-on-function linear quantile regression model is approximated using a multivariate quantile regression model constructed from these partial quantile regression components. To evaluate the efficacy of the proposed techniques, a series of Monte Carlo experiments is conducted and an empirical dataset is analyzed, demonstrating superior performance compared to existing methods in finite-sample scenarios. In addition, an R package ffpqr has been developed to facilitate implementation and support related research.