Algılanan sosyal destek ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide affetme esnekliğinin düzenleyici rolü
The moderating role of forgiveness flexibility in the relationship between perceived social support and posttraumatic growth
- Tez No: 1019318
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada algılanan sosyal destek ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi ve affetme esnekliğinin bu ilişkideki düzenleyici rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüş olup çalışma grubunu 18 yaş ve üzerindeki 395 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme ve Travma Sonrası Yıpranma Ölçekleri Kısa Formu ile Affetme Esnekliği Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda algılanan sosyal destek ile travma sonrası büyüme arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca algılanan sosyal desteğin aile, arkadaş ve özel kişi alt boyutlarının tamamının travma sonrası büyüme ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu, bu ilişkinin en güçlü biçimde özel kişi desteği boyutunda ortaya çıktığı görülmüştür. Demografik değişkenlere yönelik analizler, kadınların algılanan sosyal destek düzeylerinin erkeklere kıyasla daha yüksek olduğunu, travma sonrası büyüme ve affetme esnekliği düzeylerinin yaş gruplarına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiğini ve affetme esnekliği puanlarının eğitim düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Moderasyon analizi bulguları, affetme esnekliğinin algılanan sosyal destek ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyici etkiye sahip olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte hem algılanan sosyal destek hem de affetme esnekliği değişkenlerinin travma sonrası büyümeyi anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, travmatik yaşantılar sonrasında ortaya çıkan olumlu psikolojik değişimlerin anlaşılmasında sosyal destek ve affetme esnekliğinin önemli değişkenler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationship between perceived social support and posttraumatic growth and to evaluate the moderating role of forgiveness flexibility in this relationship. The study was conducted using a correlational survey design, and the sample consisted of 395 participants aged 18 years and older. Data were collected using the Personal Information Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Expanded Short Form of the Posttraumatic Growth and Posttraumatic Depreciation Inventory, and the Forgiveness Flexibility Scale. The results of the analyses revealed a positive and significant relationship between perceived social support and posttraumatic growth. In addition, all subdimensions of perceived social support, namely family support, friends support, and significant other support, were found to be significantly associated with posttraumatic growth, with the strongest relationship observed for significant other support. Analyses of demographic variables indicated that women reported higher levels of perceived social support than men, posttraumatic growth and forgiveness flexibility differed significantly across age groups, and forgiveness flexibility scores differed significantly according to educational level. Findings from the moderation analysis showed that forgiveness flexibility did not have a significant moderating effect on the relationship between perceived social support and posttraumatic growth. Nevertheless, both perceived social support and forgiveness flexibility were found to be significant predictors of posttraumatic growth. The findings suggest that social support and forgiveness flexibility are important variables in understanding the positive psychological changes that may occur following traumatic experiences.