Travma düzeyi ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide baş etme stratejileri ve algılanan sosyal desteğin rolü: 6 Şubat depremi
The role of coping skills and perceived social support in the relationship between posttraumatic stress level and post-traumatic growth: February 6 earthquake
- Tez No: 930657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DENİZ GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Depremler, yol açtığı fiziksel yıkımın yanında; yaşamı ani ve derinden tehdit etmesiyle insan ruhunda çatlaklar açabilen travmatik yaşantılardandır. Öte yandan, böyle yaşantılar, insanların psikolojik açıdan güçlenmeleri ve büyümeleri için bir meydan okumadır. Bu çalışmada, 6 Şubat Depremleri ekseninde, travma sonrası büyümeyle ilişkili olabilecek faktörler araştırılmaktadır. Araştırmanın amacı; deprem mağdurlarının travma düzeyleri ile travma sonrası büyüme düzeyleri arasındaki ilişkide, algılanan sosyal desteğin ve baş etme stratejilerinin rolünü incelemektir. Araştırma grubu, 6 Şubat depremlerinin etkilediği on bir ilden, yaşları 18-59 aralığında değişen, 497 yetişkin (333 kadın, 164 erkek) katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak; Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Deprem Stresi ile Baş Etme Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, travma düzeyi ile travma sonrası büyüme arasında doğrudan anlamlı bir ilişki bulunmamış, bu da büyümenin yalnızca yüksek travma düzeyiyle açıklanamayacağını göstermiştir. Travma düzeyi ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide baş etme stratejileri ve algılanan sosyal desteğin dolaylı bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are traumatic experiences that can create cracks in the human soul due to their ability to suddenly and profoundly threaten life, in addition to the physical destruction they cause. On the other hand, such stresses present a challenge for individuals to grow and strengthen psychologically. This study investigates the factors that may be related to post-traumatic growth in the context of the February 6 Earthquakes. The aim of the research is to examine the role of perceived social support and coping strategies in the relationship between trauma levels and post-traumatic growth levels among earthquake victims. The research group consists of 497 adults (333 women, 164 men), aged between 18 and 59, from eleven provinces affected by the 6 Şubat Earthquakes. The data collection tools used were the Earthquake Trauma Level Assessment Scale, the Multidimensional Perceived Social Support Scale, the Coping Strategies for Earthquake Stress Scale, and the Post-Traumatic Growth Inventory. As a result of the analysis, no direct significant relationship was found between trauma level and post-traumatic growth, indicating that post-traumatic growth cannot be explained solely by a high level of trauma. It was concluded that coping skills and perceived social support played an indirect role in the relationship between trauma level and post-traumatic growth.