Köpük bitümle yerinde stabilize temel uygulaması üzerine ince kaplama tabakası inşasının ekonomiklik analizi
Economic analysis of thin pavement layer construction on in-place stabilized base application with foamed bitumen
  1. Tez No: 1019361
  2. Yazar: AMAÇ KULEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Ulaşım, Civil Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sınırlı doğal kaynaklar, ekonomik ve çevresel faktörler, son yıllarda geri dönüşüm yöntemlerine olan ihtiyacı artırmıştır. Yol yapımındaki bu ihtiyaçları karşılamakta, yerinde soğuk geri dönüşüm yöntemi olan köpük bitümle stabilize temel (KBST) uygulaması, önemli fayda sağlamaktadır. Bu çalışmada ekonomik ömrünü tamamlamış bir yolun yenilenmesinde, yeniden yapım ile köpük bitümle stabilize temel üzerine ince bitümlü sıcak karışım (BSK) tabakası yapılması arasındaki maliyetler karşılaştırılmıştır. Yapılan maliyet analizlerinde, KBST uygulaması üzerine ince BSK tabakası yapılması yönteminin, yeniden yapım yöntemine göre ekonomik avantaj sağladığı görülmüştür. Tamamen geri kazanılmış asfalt (RAP) kullanılan geri dönüşüm yönteminin, granüler temel ile RAP içeren karışımlara göre daha ekonomik olduğu belirlendi. Yerinde soğuk geri dönüşüm yöntemlerinin en önemli avantajı, nakliye miktarlarını azaltmasıdır. Hammadde nakliye mesafesinin uzak olması ve taşıma zorluğu durumlarında, KBST uygulamasının önemli bir ekonomik avantaj sağladığı görülmüştür. KBST uygulaması daha az bitüm, akaryakıt, enerji ve agrega kullanımı sağlamaktadır. Agrega ihtiyacının azalması, yeni taş ocaklarının açılmasını engelleyerek, doğanın tahrip edilmesini sınırlandıracaktır. KBST uygulaması, ekonomik kazanım dışında, çevresel sürdürülebilirlik de sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Limited natural resources, economic and environmental factors have increased the need for recycling methods in recent years. To address these needs in pavement construction, the application of foamed bitumen stabilized base (FBSB), a cold in-place recycling method, provides significant benefits. This study compares the cost of reconstruction a road that has reached the end of its service life with the application of a thin layer of hot-mix asphalt (HMA) on a foamed bitumen stabilized base. Cost analyses show that the method of applying a thin HMA layer on top of the FBSB application provides an economic advantage compared to the reconstruction method. It was determined that the recycling method using 100% reclaimed asphalt pavement (RAP) is more economical than mixtures containing RAP with a granular base. The most important advantage of cold in-place recycling methods is the reduction in transportation costs. In cases where raw material transportation distances are long and transportation is difficult, the FBSB application has been shown to provide a significant economic advantage. The FBSB application results in less bitumen, fuel, energy, and aggregate usage. The reduction in aggregate requirements will prevent the opening of new quarries, thus limiting the destruction of nature. The FBSB application provides environmental sustainability in addition to economic benefits.