Mehmet Erenler'in sanatçı kişiliği ve derlediği eserlerin müzikal analizi
Mehmet Erenler: His life and artistic personality
  1. Tez No: 1019392
  2. Yazar: İKRANUR SÜRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL İMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Türk Halk Müziği'nin usta isimlerinden Mehmet Erenler'in yaşam öyküsü ve sanatçı kimliği çerçevesinde müziğe olan katkıları ele alınmıştır. Sanatçının yetiştiği kültürel çevre, müzikle kurduğu erken dönem ilişkisi ve ustalık sürecinde geliştirdiği icra anlayışı, çalışmanın temel eksenini oluşturmaktadır. Tez kapsamında, Erenler'in repertuvarından seçilen derlediği ve notaya aldığı 21 türkü müzikal açıdan incelenmiştir. Bu eserler; karar sesi, makam yapısı, usul özellikleri, ait oldukları yöre ve tür bakımından değerlendirilerek çok yönlü bir analiz sürecine tabi tutulmuştur. İnceleme sonucunda, türkülerde belirli karar seslerinin öne çıktığı, makam çeşitliliğinin ise Türk Halk Müziği'nin geleneksel yapısını yansıtır biçimde şekillendiği görülmüştür. Usul açısından eserlerin hem düzenli ritmik yapılara hem de serbest icra özelliklerine sahip olduğu belirlenmiştir. Yöresel dağılım bakımından türkülerin Anadolu'nun farklı bölgelerini temsil ettiği ve her yörenin kendine özgü müzikal karakterini yansıttığı tespit edilmiştir. Tür yönünden ele alındığında ise eserlerin ağırlıklı olarak uzun hava ve kırık hava formunda olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın kapsamı belirlenirken zeybek türündeki eserler ayrıntılı inceleme dışında tutulmuş, böylece analizlerin daha odaklı ve sistematik bir biçimde yürütülmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular, Mehmet Erenler'in geleneksel Türk Halk Müziği unsurlarını koruyan ve bunları kendine özgü yorumuyla zenginleştiren bir sanatçı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, hem sanatçının müzikal kimliğinin anlaşılmasına katkı sunmakta hem de Türk Halk Müziği alanındaki akademik çalışmalara kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life story and musical contributions of Mehmet Erenler, one of the master figures of Turkish Folk Music, within the framework of his artistic identity. The cultural environment in which the artist was raised, his early relationship with music, and the performance approach he developed throughout his journey to mastery constitute the main focus of this research. Within the scope of the thesis, 21 folk songs selected from Erenler's repertoire were analyzed from a musical perspective. These works were evaluated in terms of their finalis (karar sesi), modal structure (makam), rhythmic patterns (usul), regional origins, and musical genres, allowing for a comprehensive analytical process. The findings revealed that certain finalis tones were more prominent in the songs, while the diversity of makams reflected the traditional structure of Turkish Folk Music. In terms of rhythm, the pieces were found to exhibit both regular metrical patterns and free-performance characteristics. Regarding regional distribution, the folk songs represent various regions of Anatolia, each reflecting its own distinctive musical character. In terms of genre, the works were predominantly identified as long air (uzun hava) and broken air (kırık hava) forms. During the determination of the study's scope, works belonging to the zeybek genre were excluded from detailed examination in order to ensure a more focused and systematic analytical approach. The findings demonstrate that Mehmet Erenler is an artist who preserves the traditional elements of Turkish Folk Music while enriching them through his unique interpretation and performance style. This study aims both to contribute to a better understanding of the artist's musical identity and to serve as a resource for future academic research in the field of Turkish Folk Music.