Okul öncesi eğitiminde anadolu masallarının önemi ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The importance of anatolian tales in preschool education and their investigation in terms of various variables
  1. Tez No: 1019398
  2. Yazar: AYŞEGÜL SEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Okul Öncesi Anadolu Masallarını; 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı, 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı ve 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı bağlamında gelişim alanları, öğrenme alanları, öğrenme çıktıları, kazanım-göstergeler ve değerler açısından incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda doküman incelemesi yöntemiyle yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“Masal-Program Kazanım/Öğrenme Çıktısı ve Gösterge İnceleme Formu”ile“Masal-Değer İnceleme Formu”kullanılmış; elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, okul öncesi Anadolu masalları 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı'nda özellikle bilişsel gelişim, dil gelişimi ve sosyal-duygusal gelişim alanlarıyla güçlü biçimde ilişkilendirilebilmekte; motor gelişim alanında yüksek, öz bakım becerileri alanında ise daha sınırlı bir temsil göstermektedir. 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı açısından incelenen masalların tamamının bilişsel gelişim, dil gelişimi, fiziksel gelişim ve sağlık ile sosyal-duygusal gelişim alanlarıyla ilişkilendirilebildiği belirlenmiştir. 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında ise Türkçe ve sosyal alanlarının tüm masallarda temsil edildiği; hareket ve sağlık ile sanat alanlarının yüksek düzeyde, matematik alanının orta-yüksek düzeyde, fen ve müzik alanlarının ise daha sınırlı düzeyde yer aldığı görülmüştür. Değerler açısından incelendiğinde, 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı kapsamında masallarda toplam 49 değer göstergesi belirlenmiş; öz denetim ve yardımseverlik en sık temsil edilen değerler olmuştur. 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli bağlamında ise toplam 79 değer göstergesi belirlenmiş; mütevazılık, sabır ve sorumluluk değerleri en yüksek frekansa sahip değerler olarak öne çıkmıştır. Ayrıca bazı değerlerin masallarda doğrudan değil, olay örgüsü, karakter davranışları ve sonuç ilişkileri aracılığıyla örtük biçimde temsil edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Preschool Anatolian Tales in terms of developmental domains, learning areas, learning outcomes, acquisitions-indicators, and values within the context of the 2013 Preschool Education Program, the 2024 Preschool Education Program, and the 2024 Turkish Century Maarif Model Preschool Education Program. The study was conducted through document analysis, in accordance with a qualitative research approach. The data were collected using the“Tale-Program Acquisition/Learning Outcome and Indicator Analysis Form”and the“Tale-Value Analysis Form,”both developed by the researcher, and were analyzed through content analysis. According to the findings, Preschool Anatolian Tales can be strongly associated with cognitive development, language development, and social-emotional development in the 2013 Preschool Education Program; they show a high level of representation in motor development, whereas self-care skills are represented more limitedly. In terms of the 2024 Preschool Education Program, all of the examined tales were found to be associated with cognitive development, language development, physical development and health, and social-emotional development. Within the scope of the 2024 Turkish Century Maarif Model, Turkish and social learning areas were represented in all tales; movement and health and art were represented at a high level; mathematics was represented at a moderate-to-high level; whereas science and music were represented more limitedly. When examined in terms of values, a total of 49 value indicators were identified in the tales within the scope of the 2024 Preschool Education Program, with self-control and helpfulness emerging as the most frequently represented values. Within the context of the 2024 Turkish Century Maarif Model, a total of 79 value indicators were identified, and modesty, patience, and responsibility emerged as the values with the highest frequencies. In addition, it was observed that some values were not directly stated in the tales but were implicitly represented through the plot, character behaviors, and cause-effect relationships.