Öğretmen adaylarının 21. yy becerileri yeterlik algıları ile okuma kültürleri arasındaki ilişki
The relationship between pre-service teachers' perceptions of 21st century skills competence and their reading culture
- Tez No: 942156
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA TUNCER ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çağdaş toplumların önemle üzerinde durduğu konulardan biri, bireyin yaşamında okumanın yer edinmesidir. Okuma, geçmiş ile gelecek arasındaki bağı kurmayı ve bu bağı anlamlandırmayı kolaylaştıran bir eylem olarak ifade edilebilir. 21. yy eğitim sistemleri ise, okumayı yalnızca bir alışkanlık olarak görmenin ötesine taşıyarak, okuma kültürü geliştirmiş öğretmen adaylarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Okuma kültürü, yalnızca okuma-yazma becerilerini değil; aynı zamanda eleştirel düşünme, analitik yetenekler ve bilgiye erişim becerilerini de kapsamaktadır. Bu doğrultuda eğitim sistemleri, bireyleri yalnızca bilişsel beceriler ile değil, 21. yy becerileri ile donatarak bilginin edinilmesi, anlaşılması ve uygulamasını amaçlamaktadır. Okuma kültürüne sahip ve 21. yy becerileri gelişmiş öğretmen adayları, bilgi ve birikimi öğrencilere daha etkili biçimde aktarabilecektir. Okuma kültürünün bir yaşam tarzına dönüştüğü günümüzde; öğrencilerle etkili iletişim kurabilen, yaratıcılığı teşvik eden, eleştirel düşünmeyi destekleyen ve güçlü bir okuma kültürünün gelişimine katkı sağlayan 21. yy becerilerine sahip öğretmen adaylarına duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu bağlamda, bu araştırma; öğretmen adaylarının 21. yy becerileri yeterlik algıları ile okuma kültürleri arasındaki ilişkiyi; cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, genel akademik not ortalaması (GANO), anne ve baba eğitim durumu ile aylık kitap okuma durumu gibi demografik değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini, 2024-2025 akademik yılı güz ve bahar dönemlerinde öğrenim gören 770 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler, ''21. Yüzyıl Özyeterlik Algısı Ölçeği ve Okuma Kültürü Ölçeği'' ile toplanmış; analizlerde bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü (ANOVA) ve Pearson korelasyon tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının 21. yy becerileri yeterlik algıları ile okuma kültürleri arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının 21. yy yeterlik algılarının cinsiyet, bölüm ve aylık kitap okuma durumu değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; buna karşın sınıf düzeyi, genel ağırlıklı not ortalaması (GANO) ile anne ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir.Okuma kültürü bağlamında ise öğretmen adaylarının; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılık gösterdiği; bölüm, genel ağırlıklı not ortalaması (GANO) ve aylık kitap okuma durumu değişkenlerine göre ise tüm alt boyutlar ve ölçek toplam puanında anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the issues that contemporary societies emphasize is the importance of reading in an individual's life. Reading can be defined as an action that facilitates establishing the link between the past and the future and making sense of this link. 21st century education systems, on the other hand, aim to train prospective teachers who have developed a reading culture by taking reading beyond seeing it as a mere habit. Reading culture encompasses not only reading and writing skills but also critical thinking, analytical skills and information access skills. Accordingly, education systems aim to equip individuals not only with cognitive skills but also with 21st century skills to acquire, understand and apply knowledge. Prospective teachers with a reading culture and 21st century skills will be able to transfer knowledge and information to students more effectively. In today's world where reading culture has become a lifestyle, there is an increasing need for pre-service teachers with 21st century skills that can communicate effectively with students, encourage creativity, support critical thinking and contribute to the development of a strong reading culture. In this context, this study aims to examine the relationship between pre-service teachers' 21st century skills efficacy perceptions and their reading cultures in terms of demographic variables such as gender, department, grade level, GPA, parental education level and monthly book reading status. The sample of the study, in which the relational survey model was used, consisted of 770 pre-service teachers studying in the fall and spring semesters of the 2024-2025 academic year. The data were collected with the ''21st Century Self-Efficacy Perception Scale and Reading Culture Scale''; independent samples t-test, one-way (ANOVA) and Pearson correlation techniques were used in the analysis. As a result of the research, it was determined that there was a positive, moderate and significant relationship between pre-service teachers' 21st century skills efficacy perceptions and reading cultures.It was determined that pre-service teachers' 21st century efficacy perceptions differed significantly in some sub-dimensions according to gender, department and monthly book reading status variables; however, there was no significant difference according to grade level, GPA and mother and father education status variables. In the context of reading culture, it was determined that pre-service teachers showed significant differences in some sub-dimensions according to the variables of gender, grade level, mother and father's educational status, and showed significant differences in all sub-dimensions and total score of the scale according to the variables of department, general weighted grade point average (GPA) and monthly book reading status.