Türkiye'de yapılan lisansüstü tezlerde tahmin konusu çalışmaları üzerinde bir inceleme
A review of studies on prediction in graduate theses conducted in Türkiye
  1. Tez No: 1019402
  2. Yazar: HASAN ŞENGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
Özet
Tahmin odaklı çalışmalar, farklı disiplinlerde karar verme süreçlerini destekleyen önemli bir araştırma alanıdır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2000-2024 yılları arasında tahmin konusu üzerine hazırlanmış lisansüstü tezleri bütüncül bir yaklaşımla incelemektir. Çalışmada tezlerin kurumsal özellikleri, kullanılan tahmin yöntemleri, performans değerlendirme ölçütleri, uygulama alanları, yazılım programları ve anahtar kelimeleri birlikte ele alınmıştır. Araştırma kapsamında YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde erişime açık olan toplam 1659 lisansüstü tez incelenmiştir. Analiz sürecinde tezler, betimsel istatistikler, eğilim (trend) analizleri ve ağ analizleri yaklaşımları kullanılarak değerlendirilmiş, ayrıca yüksek lisans ve doktora tezleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu analizler aracılığıyla tahmin yöntemlerinin zamana bağlı değişimleri, uygulama pratikleri ve yöntemler ile performans değerlendirme ölçütleri arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Bulgular sonucunda, yöntemlerin zaman içerisinde çeşitlendiği, farklı yöntem ve değerlendirme ölçütlerinin birlikte kullanılma eğilimi gösterdiği ve uygulama pratiklerinin yıllara göre değişim gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca yüksek lisans ve doktora tezleri arasındaki yöntemsel ve uygulama alanları açısından belirli farklılıkların bulunduğu tespit edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, Türkiye'de tahmin alanında hazırlanan lisansüstü tezlerin yöntemsel ve uygulamaya dönük yapısına ilişkin kapsamlı ve sistematik bir görünüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prediction-oriented studies constitute an important field of research that supports decision-making processes across various disciplines. The aim of this study is to examine postgraduate theses on prediction completed in Türkiye between 2000 and 2024 through a holistic perspective. The study considers the institutional characteristics of the theses together with the prediction methods employed, performance evaluation metrics, application areas, software programs, and keywords used. Within the scope of the research, a total of 1,659 postgraduate theses accessible through the National Thesis Center of the Council of Higher Education (YÖK) were analyzed. The theses were evaluated using descriptive statistics, trend analyses, and network analysis approaches. In addition, master's and doctoral theses were examined comparatively. Through these analyses, the temporal evolution of prediction methods, application practices, and the relationships between prediction methods and performance evaluation metrics were revealed. The findings indicate that prediction methods have diversified over time, that there is an increasing tendency to employ multiple methods and evaluation metrics jointly, and that application practices have changed across years. Furthermore, certain differences were identified between master's and doctoral theses in terms of methodological preferences and application areas. In this respect, the study provides a comprehensive and systematic overview of the methodological and practical structure of postgraduate theses conducted in the field of prediction in Türkiye.