İflas dışı adi konkordatonun finansal kiralama sözleşmelerine etkisi
The effect of ordinary concordat on financial leasing contracts
  1. Tez No: 1019403
  2. Yazar: ADNAN İŞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Finansal kiralama sözleşmeleri, işletmelerdeki sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla duyulan finansman ihtiyacının giderilmesi için ülkemiz ve dünyada sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Konkordato ise, borçlarını ödeyemeyen veya ödeyememe tehlikesi altında bulunan bir borçlunun muhtemel bir iflastan kurtulmak ve borçlarını ödeyebilmek adına alacaklıları ile anlaştığı, bu kapsamda da borçlarını çeşitli şekillerde yapılandırdığı bir icra ve iflas hukuku müessesesidir. Konkordato müessesesi her ne kadar İcra ve İflas Kanunu'nun 285 ila 309/1. maddeleri aralığında düzenlenmiş olsa da ilgili hükümler arasında,“finansal kiralama sözleşmesine konu malın iadesinin ertelenmesi”hususunun düzenlendiği İİK m. 307 hükmü dışında, finansal kiralama sözleşmelerine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu durum, konkordato sürecinde, finansal kiralama sözleşmelerine hangi hükümlerin uygulanmasının gerekeceği sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu çerçevede konkordato sürecinde finansal kiralama sözleşmelerinin akıbeti tezimizin esas konusunu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışmamız bağlamında ilk bölümde finansal kiralama sözleşmeleri hakkında genel bilgiler verilecektir. İkinci bölümde konkordato sürecinde finansal kiralama sözleşmelerinin geçerliliği ve sona ermesi durumu üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölümde ise finansal kiralama sözleşmelerinden doğan alacakların ve sözleşme konusu malın konkordatodaki hukuki durumu hakkında tespit ve açıklamalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Financial leasing contracts constitute a frequently employed financing method in Türkiye and also worldwide. The reason of this is in order to meet the financing needs required for ensuring the sustainability of enterprises. Concordat is an institution of enforcement and bankruptcy law whereby a debtor who is unable to pay its debts, or is under the risk of being unable to do. This method restructures its debts in various ways by reaching an agreement with its creditors in order to avoid a potential bankruptcy and to satisfy its obligations. Although the institution of concordat is regulated under Articles 285 to 309/1 of the Turkish Enforcement and Bankruptcy Law, apart from Article 307 there is no specific regulation addressing financial leasing agreements within the concordat framework. This legislative gap gives rise to uncertainties regarding which provisions should be applied to the assets and receivables arising from financial leasing agreements during the concordat process. Within this context, the legal status of financial leasing agreements during the concordat process constitutes the main subject of this thesis. Accordingly, the first chapter provides general information on financial leasing agreements. The second chapter explains validity and termination of financial leasing agreements during the concordat process. The examines the status of receivables arising from financial leasing agreements within the concordat process, as well as the legal status of the leased assets subject to such agreements.