İnsan kaynaklarında yetenek yönetimi ve sürdürülebilirlik ilişkisinde psikolojik güvenliğin rolü
The role of psychological safety in the relationship between talent management and sustainability in human resources
- Tez No: 1019404
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psikoloji, Labour Economics and Industrial Relations, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, insan kaynaklarında yetenek yönetimi uygulamaları ile örgütsel sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide psikolojik güvenliğin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde örgütlerin uzun vadeli başarısı ekonomik göstergelerle değerlendirilmekle birlikte insan kaynağını nasıl yönettikleri, çalışanların gelişimini nasıl destekledikleri ve örgüt içinde nasıl bir psikolojik iklim oluşturdukları ile de yakından ilişkilidir. Bu doğrultuda çalışmada, yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel sürdürülebilirliği ne ölçüde yordadığı ve çalışanların psikolojik güvenlik algısının bu ilişkide aracı bir işlev üstlenip üstlenmediği araştırılmıştır. Çalışma, çalışan algılarına dayalı olarak tasarlanmış nicel ve kesitsel bir araştırmadır. Veriler ölçekler aracılığıyla toplanmış ve toplam 348 çalışandan elde edilen veriler üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon, karşılaştırma, regresyon ve bootstrap temelli aracılık analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, yetenek yönetimi uygulamalarının, örgütsel sürdürülebilirliği anlamlı ve pozitif yönde yordadığını göstermektedir. Ayrıca psikolojik güvenliğin de örgütsel sürdürülebilirlik ile anlamlı ve pozitif bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Aracılık analizi sonuçları ise psikolojik güvenliğin, yetenek yönetimi uygulamaları ile özellikle örgütsel sürdürülebilirliğin yönetsel boyutu arasındaki ilişkide anlamlı aracı bir rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, örgütsel sürdürülebilirliğin, yapısal ya da finansal düzenlemelerin beraberinde çalışanların örgütsel uygulamaları nasıl deneyimlediğiyle şekillendiğini de göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, yetenek yönetimi, psikolojik güvenlik ve örgütsel sürdürülebilirliği aynı model içinde birlikte ele alarak literatüre katkı sunmakta; uygulama açısından ise örgütlerde daha güvenli, katılımcı ve sürdürülebilir insan kaynakları politikalarının geliştirilmesine yönelik çıkarımlarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between talent management practices and organizational sustainability in human resources, with a particular focus on the role of psychological safety in this relationship. In today's organizations, long-term success depends not only on economic outcomes but also on how human resources are managed, how employee development is supported, and how a psychologically safe organizational climate is established. Within this framework, the study investigates the extent to which talent management practices predict organizational sustainability and whether employees' perceptions of psychological safety play a mediating role in this relationship. The study was designed as a quantitative, cross-sectional research based on employee perceptions. Data were collected through standardized scales, and analyses were conducted on data obtained from 348 employees. Correlation, group comparison, regression, and bootstrap-based mediation analyses were used to evaluate the relationships among the variables. The findings indicate that talent management practices significantly and positively predict organizational sustainability. Psychological safety was also found to be significantly and positively associated with organizational sustainability. The mediation analysis further revealed that psychological safety plays a significant mediating role in the relationship between talent management practices and, in particular, the managerial dimension of organizational sustainability. These results suggest that organizational sustainability is shaped not only by structural or financial arrangements but also by how employees experience organizational practices. In this respect, the study contributes to the literature by addressing talent management, psychological safety, and organizational sustainability within an integrated model, while also offering practical implications for the development of safer, more participative, and more sustainable human resource policies in organizations.