Devlet koruması bağlamında Türkiye'de çocuk evleri
Children's homes in Türkiye within the context of state protection
  1. Tez No: 1019426
  2. Yazar: HİCRAN DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Din, Kamu Yönetimi, Law, Religion, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma korunmaya muhtaç çocukların devlet koruması altına alınması sürecinde uygulanan Çocuk Evleri modelini aile birliği, devlet müdahalesi ve velayet kavramları çerçevesinde ele alarak, söz konusu uygulamayı İslam hukuku açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çocuğun korunması meselesi hem İslam hukukunda hem de modern hukuk sistemlerinde önemli bir yer tutmakta olup, özellikle devletin çocuğa hangi şartlarda ve hangi sınırlar içinde müdahale edebileceği hususu tartışmaya açık bir alan oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma Türkiye'de çocuk koruma sisteminin tarihsel gelişimini ortaya koyarak, güncel bir uygulama olan Çocuk Evleri modelini fıkhi bir perspektifle incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde Osmanlı Devletinden Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte çocuk koruma kurumlarının geçirdiği evreler ve bu alandaki hukuki düzenlemeler ele alınmıştır. Tanzimat öncesinde aile, vakıf ve mahalle merkezli koruma anlayışı; Tanzimat sonrası dönemde ise artan kurumsallaşma ihtiyacı ve devletin çocuk koruma alanına daha görünür biçimde müdahil olması incelenmiştir. Cumhuriyet döneminde sosyal hizmetlerin merkezileşmesi, çocuk koruma alanındaki mevzuatın gelişimi ve nihayetinde Çocuk Evleri uygulamasının ortaya çıkışı tarihsel bir bütünlük içinde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Çocuk Evlerinde kalan çocukların psikososyal durumları ele alınmış, kurumsal bakımın çocukların duygusal, sosyal ve kimlik gelişimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda çocukların bakım elemanları ile öz aileleri arasındaki ebeveynlik algıları, kurumsal bakım sürecinin çocukların toplumsal uyumuna etkileri ve toplumun Çocuk Evlerine yönelik farkındalık düzeyi değerlendirilmiştir. Böylece Çocuk Evleri uygulamasının hukuki boyutunun yanı sıra psikososyal boyutları da ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise İslam hukukunda çocuğun korunmasına ilişkin fıkhi birikim ele alınmış; radâ, velayet, nafaka ve hidâne gibi kurumlar çerçevesinde çocuğun öncelikle aile içinde korunmasının esas alındığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, aile korumasının yetersiz kaldığı durumlarda devletin velâyet-i âmme yetkisi kapsamında devreye girmesinin fıkhi meşruiyeti tartışılmıştır. Osmanlı uygulamaları ışığında devletin çocuğa yönelik koruyucu ve denetleyici rolü ortaya konulmuş, bu birikim temelinde Çocuk Evleri uygulaması fıkhi açıdan değerlendirilmiştir. Son olarak, Çocuk Evlerinde kurumsal bakımın problem alanları tespit edilerek, çocuğun üstün yararı, aile birliğinin korunması ve devlet müdahalesinin sınırları çerçevesinde bazı öneriler geliştirilmiştir. Çalışmada temel olarak mevzuat metinleri, sosyal hizmet düzenlemeleri, psikososyal araştırmalar ve fıkıh kaynaklarından yararlanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Çocuk Evleri uygulamasının zorunlu durumlarda bir koruma mekanizması olarak işlev gördüğü, ancak İslam hukukunun öngördüğü aile merkezli koruma anlayışının yerini kalıcı biçimde almasının fıkhi açıdan sorunlu olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle devlet korumasının geçici, denetleyici ve aileyi güçlendirici bir çerçevede yeniden ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the Children's Homes model implemented in the process of placing children in need of protection under state protection within the framework of family unity, state intervention, and the concept of guardianship, and to assess this practice from the perspective of Islamic law. The protection of children constitutes an important issue both in classical Islamic law and in modern legal systems. In particular, the question of under which conditions and within what limits the state may intervene in matters concerning the child remains an area open to debate. In this context, the study examines the Children's Homes model, a contemporary practice in Türkiye, from a fiqh-based perspective by first presenting the historical development of the child protection system in the country. The first chapter of the study addresses the stages through which child protection institutions passed from the Ottoman Empire to the Republican period, as well as the legal regulations in this field. In the pre-Tanzimat period, a protection system centered on the family, waqf institutions, and neighborhood structures is examined. In the post-Tanzimat era, the increasing need for institutionalization and the more visible involvement of the state in the field of child protection are analyzed. The centralization of social services during the Republican period, the development of legislation concerning child protection, and the eventual emergence of the Children's Homes model are evaluated within a coherent historical framework. The second chapter examines the psychosocial conditions of children residing in Children's Homes and analyzes the effects of institutional care on children's emotional, social, and identity development. Within this framework, the study evaluates children's perceptions of parenting between care staff and their biological families, the impact of the institutional care process on children's social adaptation, and the level of public awareness regarding Children's Homes. In this way, the study presents not only the legal dimension of the Children's Homes model but also its psychosocial aspects. The third chapter focuses on the fiqh tradition concerning the protection of children in Islamic law. It demonstrates that within institutions such as breastfeeding (raḍāʿ), guardianship (wilāya), maintenance (nafaqa), and custody (ḥiḍāna), the primary principle is the protection of the child within the family. Nevertheless, the fiqh legitimacy of state intervention under the authority of wilāyat al-ʿāmma in situations where family protection proves insufficient is discussed. In light of Ottoman practices, the protective and supervisory role of the state concerning children is examined, and on the basis of this jurisprudential background, the Children's Homes model is evaluated from a fiqh perspective. Finally, the problematic aspects of institutional care in Children's Homes are identified, and several recommendations are proposed within the framework of the best interests of the child, the preservation of family unity, and the limits of state intervention. The study primarily draws on legislative texts, social service regulations, psychosocial research, and classical fiqh sources. As a result of the analysis, it is concluded that the Children's Homes model functions as a protective mechanism in cases of necessity; however, its permanent replacement of the family-centered protection model envisaged in Islamic law appears problematic from a fiqh perspective. Therefore, it is argued that state protection should be reconsidered within a framework that is temporary, supervisory, and supportive of strengthening the family.