A framework for evaluating critical thinking in ELT coursebooks: Development and application to Unlock: Reading, Writing and Critical Thinking Level 2
Yabancı dil olarak İngilizce beceri kitaplarında eleştirel düşünceyi değerlendirme çerçevesi geliştirilmesi ve Unlock: Reading, Writing and Critical Thinking Level 2'ye uygulaması
- Tez No: 1019425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM PERVAN VAN DAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizce Dil Öğretimi (ELT) ders kitaplarında eleştirel düşünmenin temsilini değerlendirmek için sistematik ve tekrarlanabilir bir çerçeve geliştirmeyi ve bu çerçeveyi Unlock: Reading, Writing & Critical Thinking Level 2 adlı ders kitabına uygulayarak pilotlamayı amaçlamaktadır. Bloom'un Yenilenmiş Taksonomisi ve Brookfield'ın eleştirel yansıtma modeline dayanan çalışma, seçilen ders kitabının okuma, yazma, dinleme, konuşma, dil bilgisi ve kelime etkinlikleri boyunca alt düzey ve üst düzey düşünme becerilerini ne ölçüde desteklediğini incelemektedir. Çalışma, betimsel istatistiklerle desteklenen nitel içerik analizi deseniyle yürütülmüştür. İlk olarak, literatüre dayalı bir süreç yoluyla kapsamlı bir değerlendirme çerçevesi ve bu çerçevenin kontrol listesi temelli bir versiyonu geliştirilmiştir. Ardından bu çerçeve, görevlerin bilişsel taleplerini ve ünite temalarının yansıtıcı potansiyelini analiz etmek amacıyla seçilen ders kitabına uygulanmıştır. Bulgular, ders kitabında“eleştirel düşünme”olarak etiketlenen etkinlikler bulunmasına rağmen, alt düzey düşünme becerilerinin üst düzey düşünme becerilerine göre daha sık temsil edildiğini ortaya koymuştur. Bazı görevler analiz, değerlendirme ve yaratma becerilerini teşvik etse de bu fırsatların üniteler ve dil becerileri arasında tutarsız bir şekilde dağıldığı görülmüştür. Çalışma ayrıca geliştirilen çerçevenin, ELT materyallerini bilişsel ve yansıtıcı katılım açısından sistematik biçimde değerlendirmek için pratik ve aktarılabilir bir araç sunduğunu göstermiştir. Bulgular, dil eğitiminde eleştirel düşünmeye ilişkin büyüyen araştırma alanına katkı sunmakta ve 21. yüzyıl dil sınıflarında eleştirel düşünme becerilerini daha etkili biçimde geliştiren materyalleri seçmek veya tasarlamak isteyen öğretmenler, program tasarımcıları ve materyal geliştiriciler için pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to build a systematic, replicable framework for the assessment of the depiction of critical thinking in English Language Teaching (ELT) coursebooks and to pilot the framework through the application to Unlock: Reading, Writing & Critical Level 2 Thinking. The study investigates the extent to which the selected coursebook fosters lower-order and higher-order thinking skills in reading, writing, listening, speaking, grammar and vocabulary exercises, using on Bloom's Revised Taxonomy and Brookfield's model of critical reflection as the theoretical basis. The study employed a qualitative content analysis design supplemented by descriptive statistics. First, a thorough evaluation framework, and a checklist-based variant of the framework, were created using a literature-driven method. The framework was then employed to examine the cognitive demands of tasks and the reflective potential of unit themes in the selected coursebook. The results showed that even though there are exercises called“critical thinking”in the coursebook, lower-order thinking skills are more common than the higher-order thinking skills. Some tasks promote analyze, evaluate and create, but these opportunities are not evenly distributed among units and language levels. The study also showed that the proposed framework is a viable and transferrable instrument to systematically assess ELT materials on cognitive and reflective involvement. The findings add to the growing body of literature on critical thinking in language education, and have practical implications for teachers, curriculum developers and material developers who are looking to select or design materials that can better promote critical thinking skills in 21st century language classrooms.