İngilizce okuduğunu ve dinlediğini anlama durumunun fnırs ve eeg verilerine dayalı sınıflandırılması
Classification of english reading and listening comprehension states based on fnirs and eeg data
- Tez No: 1019454
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, İngilizce yabancı dilinde okuduğunu veya dinlediğini anlama durumunun herhangi bir sınav gerektirmeden, yalnızca beyin sinyalleri kullanılarak sınıflandırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, fonksiyonel yakın kızılötesi spektroskopisi (fNIRS) ve elektroensefalografi (EEG) teknikleri ile 30 farklı metin okuma ve 25 farklı diyalog dinleme görevleri sırasında kaydedilen beyin sinyalleri (fNIRS dinleme görevi için 16, diğer görevler için 15 katılımcı) analiz edilmiştir. Önerilen yöntemde, durağan olmayan ve gürültüye duyarlı beyin sinyallerinden kaynaklanan sorunların azaltılması için uyarlanabilir gürültüyle geliştirilmiş tamamlayıcı topluluk mod ayrıştırması (ICEEMDAN) ile sinyallerin içsel mod fonksiyonları (IMF) elde edilmiştir. Elde edilen IMF'ler sembolik toplam yaklaşım (SAX) ile sembolik temsile dönüştürülerek sınıflandırmaya uygun hale getirilmiştir. Bu iki yöntem literatürde ilk kez birlikte kullanılmıştır. Ayrıca, yalnızca çoktan seçmeli yanıtlar ve öznel değerlendirmelere dayalı etiketlemenin sınırlılıklarını azaltmak ve etiket güvenilirliğini artırmak amacıyla çift doğrulamalı etiketleme stratejisi geliştirilmiştir. Bu kapsamda önerilen yöntem, k-en yakın komşuluk sınıflandırıcısı ile fNIRS okumada %89.02, fNIRS dinlemede %96.67, EEG dinlemede %82.35 ve EEG okumada %91.77 doğruluk performansı elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to classify reading and listening comprehension states in English as a foreign language using only brain signals, without the need for any examinations. For this purpose, functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) and electroencephalography (EEG) recordings obtained during 30 different reading and 25 different listening tasks were analyzed (16 participants for the fNIRS listening task and 15 participants for the remaining tasks). In the proposed method, intrinsic mode functions (IMFs) were obtained using improved complete ensemble empirical mode decomposition with adaptive noise (ICEEMDAN) to address the non-stationary and noise-sensitive nature of brain signals. These IMFs were transformed into symbolic representations using the symbolic aggregate approximation (SAX) method for classification-oriented data representation. The joint use of these two methods is presented for the first time in the literature. In addition, a double-validated labeling strategy was developed to reduce the limitations of labeling based solely on multiple-choice responses and subjective evaluations and to enhance label reliability. The proposed method achieved comprehension classification accuracies of 89.02% for fNIRS reading, 96.67% for fNIRS listening, 82.35% for EEG listening, and 91.77% for EEG reading using the k- nearest neighbors classifier.