Yalın tedarik zincirinde karşılaşılan risklerin siwec yöntemi ile önceliklendirilmesi: Bir tekstil firması örneği
Prioritizing risks in a lean supply chain ​​using the siwec method: A textile company example
  1. Tez No: 1019455
  2. Yazar: ÜMRAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Uluslararası Ticaret, Business Administration, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Küresel ticaret ağı içerisinde rekabet avantajı kazanmak isteyen işletmeler her geçen gün yeni yöntemler geliştirmektedir. Yalın tedarik zinciri uygulamaları da israflardan kurtularak verimli süreçler yaratarak rakabet avantajı kazanmak isteyen işletmeler tarafından tercih edilmektedir. İşletmeler süreçlerini yönetirken iç veya dış sebeplerden dolayı bir çok risk ile karşı karşıya kalmaktadır. Yalın tedarik zinciri uygulamalarını kullanan işletmeler de sıklıkla bu risklerle mücadele etmek zorundadır. Küreselleşen iş ortamlarında karşılaşılan bu risklerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve iş süreçlerini koruyan önlemlerin alınması işletmelerin sürdürülebilir olması için gerekmektedir. Yalın tedarik zincirinde karşılaşılan risklerin değerlendirilmesi ve önceliklendirilmesi işletmelerin karşılabileceği riskler için çeşitli stratejik planların oluşturulabilmesi için ilk adımı oluşturmaktadır. Bu çalışmada yalın ilkelerini benimsemiş ve süreçlerinde yalın uygulamaları kullanan bir tekstil firmasının yalın tedarik zincirinde karşılaştıkları riskler araştırılmıştır. Bu risklerin önceliklendirilmesi amacıyla firmada üst yönetici konumunda çalışan 6 uzman ile görüşülmüştür. Elde edilen verilerin incelenmesi ve kriter ağırlıklarının hesaplanması için Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden SIWEC (Simple Weight Calculation- Basit Ağırlık Hesaplama) yöntemi kullanılmıştır. SIWEC yönteminin basit olması aynı zamanda kriterler arasında karşılaştırma yaptırmadan her bir kriteri kendi önem derecesinde göre değerlendirilmesi bu çalışma için tercih edilme sebebi olmuştur. Yalın tedarik zinciri süreçlerinde karşılaşılan riskler literatür incelemeleri sonucunda derlenmiş ve karar vericilerin yanıtları ile sıralanmıştır. Bu riskler önce 11 ana risk kriteri olarak belirlenmiştir. Her bir ana risk kriterinin altında da karar vericiler tarfından seçilen farklı sayılarda alt risk kriterleri yer almaktadır. Bu alt risk kriterleri de kendi içlerinde yeniden önem derecelerine göre sıralanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise yalın tedarik zincirinde karşılaşılan riskler, ana risk unsurları ve alt risk unsurları arasında en öncelikli riskler belirlenmiş ve önceliklendirilmiştir. Bu çalışma yalın tedarik zincirinde karşılaşılan riskler için bir çerçeve sunması ve risklerin SIWEC yöntemi kullanılarak önceliklendirilmesiyle literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Businesses seeking a competitive advantage within the global trade network are constantly developing new methods. Lean supply chain practices are also preferred by businesses that want to gain a competitive advantage by eliminating waste and creating efficient processes. Businesses face many risks due to internal or external reasons while managing their processes. Businesses using lean supply chain practices also frequently have to deal with these risks. In the globalized business environment, identifying and evaluating these risks and taking measures to protect business processes are necessary for the sustainability of businesses. Evaluating and prioritizing the risks encountered in the lean supply chain constitutes the first step in creating various strategic plans for the risks that businesses may face. This study investigates the risks faced by a textile company that has adopted lean principles and uses lean practices in its processes within its lean supply chain. To prioritize these risks, interviews were conducted with 6 experts working in senior management positions within the company. The SIWEC (Simple Weight Calculation) method, a Multi-Criteria Decision Making method, was used to analyze the obtained data and calculate the criterion weights. The simplicity of the SIWEC method, and its ability to evaluate each criterion according to its own importance without requiring comparisons between criteria, was the reason for choosing it for this study. Risks encountered in lean supply chain processes have been compiled through literature reviews and ranked according to decision-makers' responses. These risks were initially identified as 11 main risk criteria. Under each main risk criterion, there are varying numbers of sub-risk criteria selected by decision-makers. These sub-risk criteria were then further ranked according to their importance. In the final part of the study, the most important risks among the main risk elements and sub-risk elements encountered in lean supply chains were identified and prioritized. This study contributes to the literature by providing a framework for identifying risks in lean supply chains and prioritizing them using the SIWEC method.