Domateste çökerten ve kök çürüklüğü hastalıklarının düzce tarım topraklarından izole edilen Trichoderma Spp. ile kontrolü
Control of tomato damping-off and root rot diseases using Trichoderma Spp. isolated from agricultural soils in düzce
- Tez No: 1019474
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Düzce tarım topraklarından izole edilen Trichoderma spp.'nin domateste kök çürüklüğüne ve çökertene neden olan Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici (FOL) ve Pythium ultimum'a (PYTu) antagonistik etkileri in vitro ve in vivo koşullarda araştırılmıştır. Tarım alanlarından alınan 120 toprak örneğinden izole edilen antagonist adayı Trichoderma izolatlarının FOL'ye karşı dörtlü kültür denemelerinde, 10 izolatın antagonistik etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bu izolatlarla ve FOL ile ikili kültür denemelerinde GYO1F1 ve GY1B1-0 izolatları patojenin miselyal gelişmesine karşı en yüksek antagonistik etkiyi (sırasıyla %99.16 ve %46.53) gösterirken, Pythium ultimum üzerinde de aynı izolatlar en yüksek etkiyi (%72.74 ve %61.69) göstermiştir. FOL'de bunları %3.04-%46.53 arasında antagonistik etkiyle ÇS1F1-1, KT1M1-2, GYO2F2-0, GYI2F2-0, GK2F2-1, KT1M1-0, GY2F2-0, GY1F1-0 izolatları izlerken, Pythium ultimum'da bunları %23.15-%48.57 arasında antagonistik etkiyle KT1M1-2, GY2F2-0, GK2F2-1, GYO2F2-0, GYI2F2-0, KT1M1-0, GY1F1-0, ÇS1F1-1 izolatları izlemiştir. Saksı denemelerine alınan antagonist izolatların makroskopik ve mikroskopik olarak morfolojik tanılarında GYO1F1 ve GY1B1-0 izolatlarının T. virens oldukları tespit edilmiştir. Saksı denemesinde Corvette F1 çeşidi domateste her iki patojende de çıkış gösterirken FOL'de tek başına TRIC'nun etkisi %90 iken Pythium ultimum'da herhangi bir etki göstermemiştir. Ege Pembesi 50 çeşidinde de tek başına TRICHO uygulamasında çıkış oranı %85'tir. Bitki yaş kök ağırlığında ise Corvette F1'de TRICHO saksısı en yüksek 1.35 g iken Ege Pembesi 50'de en yüksek TRIC-FOL saksısı 26.12 g olmuştur. Yeşil aksam ağırlığı en fazla olan Corvette F1 çeşidinde TRIC saksısı 7.78 g iken Ege Pembesi 50 çeşidinde TRIC saksısı 12.14 g bulunmuştur. Yeşil aksam uzunluğu en fazla olan çeşit Corvette F1 çeşidinde TRIC (42.86 cm) saksısıdır. Kök uzunluğu en uzun olan çeşit ise Corvette F1'de TRIC-PYTu saksısı 20.06 cm uzunluğunda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the antagonistic effects of Trichoderma spp. isolated from agricultural soils in Düzce against Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici (FOL) and Pythium ultimum (PYTu), which cause root rot and wilt in tomatoes, under in vitro and in vivo conditions. Among the Trichoderma isolates isolated from 120 soil samples taken from agricultural fields, 10 isolates were found to exhibit antagonistic effects against FOL in quadruple culture tests. In dual culture tests with these isolates and FOL, the GYO1F1 and GY1B1-0 isolates showed the highest antagonistic effect against the pathogen's mycelial growth (99.16% and 46.53%, respectively), while Pythium ultimum also showed the highest effect in the same isolates (72.74% and 61.69%). In FOL, these were followed by the isolates ÇS1F1-1, KT1M1-2, GYO2F2-0, GYI2F2-0, GK2F2-1, KT1M1-0, GY2F2-0, and GY1F1-0 with antagonistic effects ranging from 3.04% to 46.53%. In Pythium ultimum, these were followed by KT1M1-2, GY2F2-0, GK2F2-1, GYO2F2-0, GYI2F2-0, KT1M1-0, GY1F1-0, and ÇS1F1-1 isolates with antagonistic effects ranging from 23.15% to 48.57%. In the pot trial, the macroscopic and microscopic morphological diagnoses of the isolates in the study revealed that the GYO1F1 and GY1B1-0 isolates were T. virens. In the pot trial, the Corvette F1 tomato variety showed emergence in both pathogens, while TRIC alone had a 90% effect on FOL but showed no effect on Pythium ultimum. In the Ege Pembesi 50 variety, the emergence rate was 85% with TRIC application alone. In terms of plant root weight, the TRIC pot was the highest at 1.35 g in Corvette F1, while the TRIC-FOL pot was the highest at 26.12 g in Ege Pembesi 50. The TRIC pot had 7.78 g in the Corvette F1 variety, which had the highest green shoot weight, while the TRIC pot had 12.14 g in the Ege Pembesi 50 variety. The TRIC pot (42.86 cm) was the longest in the Corvette F1 variety, which had the longest green shoot length. The variety with the longest root length was determined to be the Corvette F1 with a TRIC-PYTu pot measuring 20.06 cm in length.