Erken hanedanlar döneminden Babil istilasına kadar Mari Krallığı
The Ki̇ngdom of Mari̇: From the early dynasti̇c peri̇od to the Babyloni̇an invasi̇on
  1. Tez No: 1019522
  2. Yazar: OZAN ARSLAN AYTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, Mari Krallığı'nın, Erken Hanedanlar Dönemi'nden Babilli Hammurabi'nin istilasına kadar uzanan tarihsel süreci, siyasi ve idari açıdan bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Araştırmada, Mari Kraliyet Sarayı arşivlerinden elde edilen çivi yazılı tabletler ile döneme ait epigrafik ve arkeolojik bulgular tarihsel-filolojik tahlil yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, iklimsel olayların tetiklediği ekolojik dönüşümler ve Mezopotamya'daki güç dengelerinin bölgesel değişimi incelenmiştir. Mari'nin Akad Krallığı tarafından ele geçirmesinden sonra Akad krallarına bağlı olarak kenti yöneten Šakkanakku yöneticilerinin tarihsel süreç içinde bağımsız krallara dönüşümü ele alınmıştır. MÖ II. binyılda Mari Krallığı'nın; Asur, Ešnunna, Yamhad ve Babil gibi bölgesel güçlerle olan diplomatik ilişikleri ve çıkar çatışmaları irdelenmiştir. Bu çalışma, kabileden krallığa doğru çizgisel bir geçişin yaşandığı görüşünü kabul eden geleneksel ve evrimci modellerinin aksine Mari Krallığı'nın idaresinde, yerleşik ve göçebe unsurların bir arada barındığı sofistike bir yönetim yapısının var olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Bu bakımdan çalışma, Mezopotamya'nın kabile-krallık ilişkileri tartışmalarına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines the historical trajectory of the Kingdom of Mari from the Early Dynastic Period to the invasion of Hammurabi of Babylon through a holistic political and administrative approach. The research evaluates cuneiform tablets from the Mari Royal Palace archives alongside contemporary epigraphic and archaeological findings using a historical-philological method. Within the scope of the study, climate-induced ecological transformations and the regional shifts in the balance of power within Mesopotamia are investigated. It addresses the historical trajectory of the Šakkanakku rulers, who governed the city under Akkadian kings, transforming into independent kings over time. Furthermore, the diplomatic relations and conflicts of interest of the Kingdom of Mari with regional powers such as Assyria, Eshnunna, Yamhad, and Babylon during the second millennium BC are scrutinized. Contrary to traditional and evolutionary models that accept a linear transition from tribe to kingdom, this study concludes that a sophisticated governance structure synchronizing both sedentary and nomadic elements coexisted within Mari's administration. In this regard, the study aims to contribute to the academic discourse on tribe-kingdom relations in Mesopotamia.