Çin kaynaklarına göre Türklerle ilgili efsaneler
Turkish legends according to the Chinese historical records
- Tez No: 499585
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkler ve Çinliler kültür ve tarihi asırlar öncesine dayanan iki kadim medeniyettir. Türkler göçebe kültürünün, Çinliler ise yerleşik hayatın özelliklerini günümüze kadar taşımışlardır. Bilindiği gibi; Çinliler yazıya çok erken dönemlerden itibaren geçmiştir. Meydana gelen siyasi ve sosyal gelişmeler sonucu tarih yazıcılığı bir gelenek halini almıştır. Bunun sonucunda başa geçen hanedanlar döneminde Resmi Hanedanlık Kayıtları hazırlanmıştır.“24 Tarih”adı verilen bu kayıtlarda Türklerle ilgili ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.“24 Tarih”kayıtları Han Hanedanlığı'ndan (M.Ö.206-M.S 220) Ming Hanedanlığı'na(1364-1644) kadar uzun bir tarihi dönemi kapsamaktadır. Bu araştırmada, Eski Çin kayıtlarında bulunan Türklerle ilgili türeyiş efsanelerinin ilk örnekleri incelenmiştir. Bu efsane örnekleri; asırlar öncesinde Türk kültürü merkezinde şekillenen atlı kabilelerin (Proto Moğol, Proto Kore vb.) , birbirleriyle olan kültürel alış verişlerini, gelenek, görenek ve inanç sistemlerinin ortaya koyması bakımdan büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Turks and Chinese are two civilizations that their cultural and historical ties go bact to ancient times. Turks in nomadic culture, Chinese in resident life both have made a significant contribution to history. As it is known, the Chinese began to use their own writing from very early times. In china, as a result of political and social development, historiography became a tradition. In consequence of this, in the period of the ruling dynasties official dynastic records were produced. These official dynastic records are named as“24 History”. There have been detailed information about the Turks in these“24 History”records.“24 History”records cover a long historical period from the Han Dynasty (206 BC - 220 BC) to the Ming Dynasty (13364 - 1644 BC). In this context, this records have significant information about Turks which established as a first country under the name of“Turk”and played an important role in the history scene. In this research, the first examples of the legends of the descendants of the Turks that are mentioned at Old China records were examined. Examples of these myths; (Proto Mongolian, Proto Korean, etc.), shaped in the center of Turkish culture centuries ago, are very important in terms of introducing cultural exchanges, traditions, customs and belief systems with each other.