Araçlarda viraj çubuğu sistemlerinin tasarımı ve parametrik analizi
Design and parametric analysis of anti-roll bar systems in vehicles
  1. Tez No: 1019564
  2. Yazar: MUZAFFER ALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, araç süspansiyon sistemlerinin önemli bir bileşeni olan viraj çubuğu (anti-roll bar) sistemlerinin tasarımı, analizi ve optimizasyonu ele alınacaktır. Öncelikle viraj çubuklarının araç dinamiğine etkileri incelenip, farklı tasarım parametrelerinin araç performansı üzerindeki rolü değerlendirilecektir. Sonrasında bilgisayar destekli tasarım (CAD - Catia V5) ve sonlu elemanlar analizi (FEA - Ansys) yöntemleri kullanılarak farklı tasarım alternatifleri oluşturulup ve dayanım açısından analiz edilecektir. Optimizasyon sürecinde ise malzeme seçimi, geometrik parametreler ve üretim kriterleri dikkate alınarak en uygun tasarım belirlenecektir. Bu çalışma ile hem araç güvenliği ve yol tutuşunun artırılması hem de hafifletilmiş ve verimli bir viraj çubuğu tasarımının elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design, analysis, and optimization of anti-roll bar systems, which are an important component of vehicle suspension systems, will be addressed. First, the effects of anti-roll bars on vehicle dynamics will be examined, and the role of different design parameters on vehicle performance will be evaluated. Then, various design alternatives will be created using computer-aided design (CAD – Catia V5) and finite element analysis (FEA – Ansys), and their structural strength will be analyzed. In the optimization process, material selection, geometric parameters, and manufacturing criteria will be considered to determine the most suitable design. The aim of this study is to enhance both vehicle safety and road handling while achieving a lightweight and efficient anti-roll bar design.