Bazı Ekmeklik Buğday Çeşitlerinin Önemli Altı Kurağa Tolerans Geni Bakımından Karakterizasyonu ve Fide Döneminde Kurağa Tolerans Özelliklerinin Belirlenmesi
Characterization of Six Major Drought Tolerance Genes in Some Bread Wheat Cultivars and Determination of Seedling Stage Drought Tolerance
  1. Tez No: 1019584
  2. Yazar: ÇAĞLANUR ESGİN KIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Biyoloji, Genetik, Botany, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Daha sonra doldurulKuraklığa tolerans bitkiler tarafından çeşitli genetik mekanizmalarla sağlanmaktadır. Bu çalışmada altı kuraklık tolerans geninin 50 ekmeklik buğday çeşidindeki allel bileşimini belirlemek ve bu allellerin kuraklık tolerans parametreleriyle ilişkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. İncelenen altı genin allel bileşimleri PCR yöntemine göre belirlenmiştir. Çeşitler su stresi uygulamasına tabi tutulmuş, bitkilerde yaprak nispi su içeriği yanından prolin içeriği ve katalaz (CAT) enzim aktivitesi belirlenmiştir. Ayrıca yine kontrollü şartlarda PEG-6000 kullanılarak fide devresinde kuraklık simülasyon çalışması yürütülmüş, çimlenme yüzdeleri, kök ve sürgün uzunlukları ve fide kuru ağırlıkları belirlenmiştir. Yaprakların nispi su içerikleri su stresi denemesinde %33-59 arasında değişmiştir. PEG-6000 denemesinde sürgün uzunlukları 0,4-6,2 mm arasında, kök uzunlukları 1,7-8,5 mm arasında, fide kuru ağırlıkları 2,7-13 mg arasında değişmiştir. İncelenen parametreler bakımından genlerin farklı allelleri arasında önemli farklılık bulunmamıştır. Fide devresinde yapılan testlemelerde, yaprak nispi su içeriği ile fide kuru ağırlığına göre yapılan değerlendirmede, Bezostaja-1, Flamura 85, Gün 91, İkonya, Sönmez-2001 ve Tosunbey çeşitleri kuraklığa daha toleranslı çeşitler olarak öne çıkmıştır. Gelecekteki çalışmalarla çeşit sayısının arttırılması ve tarla şartlarında doğrudan belirlenen kurağa tolerans özellikleri ile genlerin allellerinin kuraklıkla ilişkisi daha net bir şekilde ortaya konabilir. Bulgularımız ilgili genlerin transferi için yapılacak markör destekli seleksiyon çalışmalarına yol gösterecektir.acaktır.
Özet (Çeviri)
Drought is tolerated by plants through various genetic mechanisms. The aim of this study was to determine the allelic composition of six drought tolerance genes in 50 bread wheat cultivars and investigate their relationships with drought tolerance parameters. The allelic compositions of the six genes were determined using PCR-based methods. The cultivars were subjected to water stress, and relative water content, proline content, and catalase enzyme activity were determined. In addition, a drought simulation experiment was conducted at the seedling stage under controlled conditions using PEG-6000. Germination percentages, root and shoot lengths, and seedling dry weights were measured. Relative water content values ranged from 33% to 59% under water stress conditions. In the PEG-6000 experiment, shoot lengths varied between 0.4 and 6.2 cm, root lengths between 1.7 and 8.5 cm, and seedling dry weights between 2,7 and 13 mg. No significant differences were detected among the different alleles of the investigated genes regarding the measured drought-related parameters. In tests conducted during the seedling stage, based on leaf relative water content and seedling dry weight, Bezostaja-1, Flamura 85, Gün 91, İkonya, Sönmez-2001, and Tosunbey varieties stood out as more drought-tolerant. Future studies involving more cultivars and direct drought tolerance traits evaluated under field conditions may provide a clearer understanding of the relationship between gene alleles and drought tolerance. Our findings will provide valuable guidance for future marker-assisted selection programs targeting this trait.