Liselerde görev yapan öğretmenlerin algılarına göre yöneticilerin kullandığı güç tipi ile örgütsel adalet arasındaki ilişki
The relationship between the type of power used by administrators and organizational justice according to the perceptions of high school teachers
- Tez No: 1019661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, liselerde görev yapan öğretmenlerin örgütsel güç tipi ve örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılında T.C. Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Şanlıurfa ilindeki merkez ilçelerin devlet liselerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 419 öğretmen ise çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Şanlıurfa ilinin merkez ilçelerindeki devlet liselerinde çalışan öğretmenlere Google Formlar üzerinden gönderilen“Güç Tipi Ölçeği (GTÖ)”,“Örgütsel Adalet Ölçeği (ÖAÖ)”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ulaştırılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 20 programı aracılığı ile yapılmıştır. Verilerin aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Değişkenlere göre toplanan verilerin demografik özellikler açısından farklılık gösterme durumunu belirlemede t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi tercih edilmiştir. Tukey testi kullanılarak anlamlı bulunan F değerinde fark olan gruplar belirlenmiştir. Örgütsel güç tipinin örgütsel adaleti yordama düzeyini belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Ortaya çıkan bulgularla katılımcıların örgütsel güç tipi ve örgütsel adalet algıları arasındaki ilişki ifade edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda; liselerde görev yapan öğretmenlerin, okul yöneticilerinin kullandıkları güç tipi boyutlarından uzmanlık gücü, ödül gücü ve yasal güç boyutlarıyla ilgili algılarının yüksek, zorlayıcı güç ile ilgili algılarının ise diğer boyutlara göre daha düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Liselerde görev yapan öğretmenlerin, okul yöneticilerinin kullandıkları örgütsel güç tipi hakkındaki görüşlerinin okul türü, branş ve görev yaptıkları okuldaki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı; cinsiyet, yaş, mesleki deneyim ve görev yapılan lisedeki çalışma süresi değişkenleri bakımından anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin, örgütsel adalet algılarının ise yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin, örgütsel adalet algılarının branş ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmazken, cinsiyet, eğitim durumu, yaş, mesleki deneyim ve görev yapılan lisedeki çalışma süresi değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Bu araştırma Şanlıurfa ili merkez ilçeleri ve 419 öğretmen ile sınırlıdır. Araştırmanın örneklemi genişletilerek kapsayıcılığı artırılabilir ve daha fazla veri elde edilerek çalışma yürütülebilir. Aynı araştırma nitel araştırma yöntemleri tercih edilerek betimsel analizler ile irdelenebilir. Araştırma sonucunda Örgütsel Güç Tipi ölçeğinin alt boyutlarından olan uzmanlık gücünün ve ödül gücünün örgütsel adaletin her üç boyutunda da anlamlı yordayıcılar olduğu elde edilmiştir. Yöneticileri bu anlamda güç tipi kullanımı konusunda bilinçlendirmek için düzenli seminerler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The population of this study consists of teachers working in public high schools in the central districts of Şanlıurfa province affiliated with the Ministry of National Education of the Republic of Türkiye in the 2020-2021 academic year. The sample consists of 419 teachers selected using a simple random sampling method. The data were collected by delivering the“Power Type Scale (PTS)”,“Organizational Justice Scale (OJS)”and“Personal Information Form”prepared by the researcher to the teachers working in public high schools in the central districts of Şanlıurfa province via Google Forms. The data obtained were analyzed using SPSS 20 program. Arithmetic means and standard deviations of the data were calculated. The t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test were preferred to determine whether the data collected according to the variables differed in terms of demographic characteristics. Türkiye test was used to determine the groups with a significant difference in F value. Multiple regression analysis was conducted to determine the level of organizational power type predicting organizational justice. The relationship between organizational power type and organizational justice perceptions of the participants was tried to be expressed with the findings. As a result of the study, it was seen that the perceptions of high school teachers about the dimensions of power type used by school administrators such as expertise power, reward power, and legal power were high, while their perceptions about coercive power were lower than the other dimensions. It was determined that the opinions of high school teachers about the type of organizational power used by school administrators did not differ significantly according to the variables of school type, branch, and length of service in the school where they worked, but they differed significantly in terms of gender, age, professional experience and length of service in the high school where they worked. It was concluded that teachers' perceptions of organizational justice were at a high level. While teachers' perceptions of organizational justice did not differ significantly according to the variables of branch and school type, it was concluded that they differed significantly according to the variables of gender, educational status, age, professional experience, and working time in high school. This study is limited to the central districts of Şanlıurfa province and 419 teachers. The sample of the study can be expanded to increase its inclusiveness and more data can be obtained and the study can be conducted. The same research can be examined with descriptive analysis by choosing qualitative research methods. As a result of the study, it was found that expertise power and reward power, which are sub-dimensions of the Organizational Power Type scale, were significant predictors of all three dimensions of organizational justice. In this sense, regular seminars can be held to raise awareness among managers about the use of power type.