Su ortamlarındaki KBRN ajanı ağır metal kirliliğinin bazı makroalglerin biyosorbsiyonu ile giderilmesi
Removal of CBRN agent heavy metal pollution in aquatic environmentsby biosorption of certain macroalgae
  1. Tez No: 1019702
  2. Yazar: YUSUF GÖKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Ana Bilim Dalı
Özet
Afetler sonrasında meydana gelen çevresel tahribat, yalnızca mikrobiyolojik kirlilikle sınırlı kalmayıp, daha kompleks, kalıcı ve yüksek risk içeren Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehditler ile metal kaynaklı kontaminasyonu da beraberinde getirmektedir. Afet anında zarar gören sanayi tesisleri, depolama alanları ve maden işletmelerinden çevreye yayılan çinko (Zn), kadmiyum (Cd), kurşun (Pb), bakır (Cu) ve kobalt (Co) gibi ağır metaller ile baryum (Ba) ve sodyum (Na) gibi diğer metal kirleticilerin su kaynaklarına karışması, geri dönüşü zor olan toksik etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, radyoaktif izotoplar ve endüstriyel kimyasallar gibi KBRN ajanlarının su sistemlerine sızması, konvansiyonel arıtma yöntemlerinin yetersiz kaldığı ve ileri düzey dekontaminasyon süreçlerinin gerekli olduğu kritik bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Ağır metaller ve diğer metal kirleticiler, biyolojik kirleticilerden farklı olarak yalnızca akut toksisiteye değil, aynı zamanda uzun vadeli karsinojenik, nörotoksik ve ekotoksik etkilere de yol açabilmektedir. Bu çalışma kapsamında, afetler sonrasında meydana gelen endüstriyel hasar ve altyapı yıkımlarının su kaynaklarında oluşturduğu KBRN riskleri ile metal kirliliği ele alınarak, sürdürülebilir ve ekonomik bir arıtım yaklaşımı olarak biyoremidasyon yöntemlerinin uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, Ulva rigida, Zanardinia typus ve Gongolaria montagnei makroalg türlerinin, ağır metaller (Co, Cu, Zn, Cd ve Pb) ile diğer metal kirleticiler (Ba ve Na) üzerindeki biyosorpsiyon performansları deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen bulguların, afet sonrası su güvenliğinin sağlanmasına yönelik çevre dostu ve etkin arıtım stratejilerinin geliştirilmesine katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental degradation following disasters is not limited to microbiological contamination but also involves more complex, persistent, and high-risk Chemical, Biological, Radiological, and Nuclear (CBRN) threats as well as metal-based contamination. During disasters, damage to industrial facilities, storage areas, and mining operations may result in the release of heavy metals, such as zinc (Zn), cadmium (Cd), lead (Pb), copper (Cu), and cobalt (Co), together with other metal contaminants, including barium (Ba) and sodium (Na), into aquatic environments, leading to toxic effects that are often difficult to reverse. Furthermore, the infiltration of CBRN agents, such as radioactive isotopes and industrial chemicals, into water systems creates a critical challenge in which conventional treatment methods may prove inadequate, necessitating the implementation of advanced decontamination technologies. Unlike biological pollutants, heavy metals and other metal contaminants can cause not only acute toxicity but also long-term carcinogenic, neurotoxic, and ecotoxic effects. Within the scope of this study, the CBRN-related risks and metal pollution affecting water resources as a consequence of post-disaster industrial damage and infrastructure destruction were investigated, and the applicability of bioremediation as a sustainable and cost-effective treatment approach was evaluated. In this context, the biosorption performances of the macroalgal species Ulva rigida, Zanardinia typus, and Gongolaria montagnei toward heavy metals (Co, Cu, Zn, Cd, and Pb) and other metal contaminants (Ba and Na) were experimentally examined. The findings of this study are expected to contribute to the development of environmentally friendly and effective water treatment strategies aimed at ensuring water safety and reducing environmental risks in post-disaster settings.