Bazı bakteri izolatlarının hasat sonrası 'caldesi 85' nektarin çeşidinin muhafazası üzerine etkileri
Effects of some bacterial isolates on the postharvest storage of 'caldesi 85' nectarine variety
- Tez No: 1019720
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ikincil metabolit üretimini uyardığı ve etilen sentezini etkisiz hale getirerek solunumu azalttığı bilinen üç farklı bakteri izolatı kullanılmıştır. Bu bakteri izolatlarının soğuk depolama sırasında 'Caldesi 85' nektarin meyvelerinin kalite parametreleri üzerindeki etkileri, 1-MCP uygulaması yapılmış olan meyveler ile karşılaştırılarak sonuçları incelenmiştir. Ticari olgunlukta hasat edilen meyveler, aynı gün kontrol (sadece su), 1-MCP (pozitif kontrol) ve RA 7, RA 111 ve RC 521 bakteri izolatları (1 × 10⁷ cfu/ml) ile muamele edilmiştir. Uygulamalar gerçekleştirildikten sonra meyveler oda sıcaklığında kurutulmuştur. Daha sonra viyol içeren plastik kasalara yerleştirilen araştırma meyveleri, 0 ± 0,5°C ve %90 ± 5 bağıl nemde normal atmosferik koşullar altında 45 gün soğukta depolanmış, +5 gün 20℃'de raf ömrüne bırakılmıştır. Hasattan hemen sonra ve depolama boyunca 15 günlük aralıklarla, meyve eti sertliği (N), ağırlık kaybı (%), meyve kabuk rengi, meyve eti rengi, suda çözünür kuru madde içeriği (°Brix), titre edilebilir asitlik (TA, % malik asit), pH, toplam C vitamini, toplam fenolik madde içeriği (mg GAE 100 g⁻¹), duyusal değerlendirme analizleri ve fungal çürüme oranları (%) tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada, RC 521 Bacillus subtilis izolatının diğer uygulamalara oranla ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, toplam fenolik madde miktarı ve fungal çürüme oranı gibi kalite kriterleri üzerinde olumlu sonuçlar göstermiştir. 1-MCP ve RA 7 bakteri uygulamaları RC 521 bakteri izolatından sonra meyve eti sertli, renk ve toplam fenolik madde içeriği üzerinde olumlu etkiler göstermiştir. RA 111 bakteri izolatı ise, kontrole yakın etki göstermiştir. RC 521 Bacillus subtilis bakteri izolatının toplam fenolik madde miktarının korunması veya artışı, özellikle antioksidan kapasitenin devamlılığı açısından önemli etkilerinin görülmesi, biyolojik uygulamaların meyve kalitesine çok yönlü katkı sağladığını göstermektedir. Genel olarak, bulgular, uygun bakteriyel uygulamaların, soğukta muhafaza süreçlerine entegre edilmesi ile nektarinlerde hasat sonrası kalite kayıplarını azaltmak için kimyasal yöntemlere göre daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir alternatif sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different bacterial isolates known to stimulate secondary metabolite production and reduce respiration by inactivating ethylene synthesis were used. The effects of these bacterial isolates on the quality parameters of 'Caldesi 85' nectarine fruits during cold storage were examined by comparing the results with fruits treated with 1-MCP. Fruits harvested at commercial maturity were treated on the same day with control (water only), 1-MCP (positive control), and RA 7, RA 111, and RC 521 bacterial isolates (1 × 10⁷ cfu/ml). After the treatments, the fruits were dried at room temperature. Then, the research fruits, placed in plastic crates containing trays, were cold-stored for 45 days under normal atmospheric conditions at 0 ± 05 °C and 90 ± 5% relative humidity, and left to reach shelf life at +5 days at 20℃. Immediately after harvest and at 15-day intervals during storage, fruit flesh firmness (N), weight loss (%), fruit peel color, fruit flesh color, soluble solid content (°Brix), titratable acidity (TA, % malic acid), pH, total vitamin C, total phenolic content (mg GAE 100 g⁻¹), sensory evaluation analyses, and fungal decay rates (%) were determined. In this study, the RC 521 Bacillus subtilis isolate showed very positive results on quality criteria such as weight loss, fruit flesh firmness, total phenolic content, and fungal decay rate compared to other applications. 1-MCP and RA 7 bacterial applications showed positive effects on fruit flesh firmness, color, and total phenolic content after the RC 521 bacterial isolate. The RA 111 bacterial isolate showed an effect similar to the control. The preservation or increase of the total phenolic content of the RC 521 Bacillus subtilis bacterial isolate, particularly its significant effects on maintaining antioxidant capacity, demonstrates that biological treatments contribute to fruit quality in a multifaceted way. Overall, the findings suggest that integrating appropriate bacterial treatments into cold storage processes can offer a more sustainable and environmentally friendly alternative to chemical methods for reducing post-harvest quality losses in nectarines.