Enerji üretim merkezinden alınan dijital veriler ile kararlılık analizi
Stability analysis using digital data obtained from the energy generation center
  1. Tez No: 1019726
  2. Yazar: YÜKSEL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 13 türbinli bir Rüzgâr Enerji Santrali'nin dinamik davranışı ve güç üretim performansı, matematiksel modelleme ve SCADA verileri kullanılarak incelenmiştir. DFIG tabanlı rüzgâr türbininin rotor dinamiği ikinci mertebe diferansiyel denklem ile modellenmiş ve sistem kararlılığı Lyapunov yöntemiyle analiz edilmiştir. Analitik model, 01.01.2025–31.03.2025 dönemine ait saha verileri ile doğrulanmıştır. Rüzgâr hızı, rotor hızı ve aktif güç ilişkileri değerlendirilmiş; sistemin sınırlı sapmalarla kararlı çalıştığı belirlenmiştir. Bulgular, MPPT algoritmasının etkinliğini ve incelenen santralin güvenilir bir üretim tesisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the dynamic behavior and power generation performance of a Wind Power Plant consisting of 13 turbines using mathematical modeling and SCADA data. The rotor dynamics of a DFIG-based wind turbine are modeled by a second-order differential equation, and system stability is analyzed using Lyapunov's method. The analytical model is validated using field data collected between January 1 and March 31, 2025. The relationships among wind speed, rotor speed, and active power are evaluated, showing that the system operates stably with bounded deviations. The findings confirm the effectiveness of the MPPT algorithm and demonstrate that the analyzed plant is a reliable power generation facility.