Levrek (dicentrarchus labrax) larva yetiştiriciliğinde ışığın larva gelişimine etkileri üzerinde bir araştırma
A Research about larvae production of seabass (dicentrarchus labrax) effects of light on larvae growing
  1. Tez No: 84665
  2. Yazar: İSA TEKŞAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Levrek balığı (Dicentrarchus labrax L.,1758 ) Türkiye'de en çok yetiştiriciliği yapılan deniz balığı türlerinden birisidir. Bu çalışmada, fotoperiyot ve ışık yoğunluğunun levrek {Dicentrarchus labrax L.,1758 ) larvalarının gelişimi üzerine etksi araştırılmıştır. Denemede toplam 897.000 adet döllenmiş yumurta kullanılmıştır. Döllenmiş yumurtaların inkübasyonu 16,8 °C de 60 saatte gerçekleştirilmiştir. Yumurtaların inkübasyonu, larvaların bakımı ve beslemesi 2 m3 lük tabam konik silindir şeklindeki dört tankta gerçekleştirilmiştir. Larvalar Artemia nauplii, Artemia metanauplii ve mikrogranül yemlerle beslenmiştir. Larvalar ağız oluşumunun gerçekleştiği 6. güne kadar karanlık ortamda tutulmuşlardır ve larvalara 5. günden sonra ışık verilmeye başlanmıştır. Larva tanklarında 4 farklı ışık rejimi uygulanmış ve tanklar arasındaki diğer çevresel faktörlerin benzer olmasına özen gösterilmiştir. 6 günde, l.ve 2. larva tanklarında aydınlatma günde 8 saat ile başlamış, her gün birer saat artırmak suretiyle 14. günde 16 saatlik aydınlatma uygulanmıştır.Aydınlatma süresi bu tanklarda deneme sonuna kadar 16 saat olarak devam etmiştir. 3. ve 4. tanklarda başlangıçtan itibaren günde 16 saatlik sabit bir aydınlatma uygulanmıştır. Işık yoğunluğu ise 1. ve 3. tanklarda 50 lux' ten başlayarak 30. günde 1000 lux'e çıkarılmıştır. 2.ve 4. tanklardaki ışık yoğunluğu başlangıçtan itibaren deneme sonuna kadar ( 30. güne kadar ) 350 lux'te deneme sonuna kadar sabit tutulmuştur. Dört ayrı tanktaki larvaların yüzme kesesi oluşumları, canlı ağırlıkları, total boylan ve yaşama oranlan karşılaştınlmıştır. Larvalar 30 günlük olduklarında tanklardaki yüzme kesesi oluşumu sırasıyla; 1. tankta % 94, 2.tankta % 85, 3. tankta % 88 ve 4. tankta % 69 bulunmuştur. Tanklardaki larvaların total boy ve canlı ağırlıklan sırasıyla; 1. tankta 11,3 ± 1,21 mm, 16,3 mg; 2. tankta 10,69 ± 0,86 mm,15,2 mg; 3. tankta 10,82 ± 0,44 mm, 15,6 mg ve 4. tankta 8,16 ± 0,83 mm, 14,9 mg olarak ölçülmüştür. Larvalardaki yaşama oram ise 1. tankta % 32, 2. tankta % 25, 3. tankta % 28 ve 4. tankta % 22 olarak tespit edilmiştir. Yüzme kesesi oluşumu, total boy, canlı ağırlık ve yaşama oram konusunda en iyi sonuç 1. larva tankında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Sea bass {Dicentrarchus labrax L., 1758 ) is one of the most important marine species for aquaculture in Turkey. The effect of the photoperiod and light intensity on the growth of sea bass ( Dicentrarchus labrax L., 1758 ) larvae were analysed in this study. Totally 897.000 (897 gr. ) fertilised eggs were used in the experiment. Incubation period of the fertilised eggs occurred within 60 hours at 16,8 °C. Incubation of eggs and larval feeding were conducted in 2 m3 cylinder- conic four tanks. The larvae were fed with Artemia nauplii, Artemia metanauplii and microgranule feed. Six days-old before formation of mouth of larvae were raised under darkness and they were subjected to illumination after six days. The larvae tanks were subjected to four different light system and maintained under similar other environmental conditions. Tanks of larvae 1 and 2 were subjected to 8 hours illumination in day at the beginning ( 6 days-old ) and it reached of 16 hours illumination at the day of 14, increasing the level of illumination one hour per day. Illumination was regulated as 16 hours in per day until end of the experiment. 16 hours illumination was conducted for larvae tanks 3 and 4 during period of the experiment. Intensity of illumination for the larvae tanks 1 and 3 were 50 lux at the beginning (6 days-old ) and it reached to 1000 lux after 30. day-old. Intensity of illumination was regulated as 350 lux for tanks of larvae 2 and 4 during period of the experiment. Four different tanks of larvae were compered formation of swim bladder, live weight, total length and survival rate of the larvae. The rate of the formation of swimbladder for 30 days- old larvae ( at the end of the experiment ) in the tanks 1, 2, 3, and 4 were 94%, 85%, 88% and 69% respectively. Total length and live weight of the larvae were measured as; 11,3 ±1,21 mm and 16,3 mg for tank 1; 10,69± 0,86 mm and 15,2 mg for tank 2; 10, 82 ±0,44 mm andl5,6 mg. for tank 3 and 8,66 ±0,83 mm. and 14,9 mg. for tank 4. The survival rate of the larvae in the tanks 1, 2, 3, and 4 were 32%, 25%, 28% and 22% respectively. The best results were found about the formation of swimbladder, total length, live weight and rate of the survival of larvae in the larvae tankl.