Ameliyat geçiren yaşlı bireylerde düşme korkusu ve geriatrik yük olma duygusunun taburculuğa hazıroluşluk düzeyine etkisi
The effect of fear of falling and geriatric feelings ofburdensomeness on readiness for hospital discharge in older adults undergoing surgery
- Tez No: 1019807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE TURHAN DAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Geriatri, Orthopedics and Traumatology, Geriatrics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ameliyat geçiren yaşlılarda düşme korkusu ve geriatrik yük olma duygusunun taburculuğa hazır oluşluk ile ilişkisini ve bu ilişkiyi etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda, Eylül 2025-Haziran 2026 tarihleri arasında İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 60 yaş ve üzeri 180 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu, Standardize Mini Mental Test, Likert Tipi Düşme Korkusu Ölçeği, Geriatrik Yük Olma Duyguları Ölçeği, Taburculuğa Hazır Oluşluk Ölçeği kullanılarak toplanmış; SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların çoğu kadın olup en sık uygulanan cerrahi diz artroplastisidir. Çalışmaya katılan yaşlıların Geriatrik Yük Olma Duygusu Ölçeği puanı 70,57 ± 24,10; Taburculuğa Hazır Oluşluk Ölçeği toplam puan ortalaması 6,78 ± 1,35'tir. Yaşlıların taburculuğa hazır oluşluk düzeyleri ile yaş, ağrı, dengede sorun yaşama durumu, düşme korkusu, ameliyat öncesi düşme öyküsü, kronik hastalık durumu ve geriatrik yük olma duygusu arasında negatif yönde; taburculuk eğitimi alma ve bu eğitimden memnuniyet durumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların cerrahi tipi ve gelir durumu ile taburculuğa hazır oluşluk arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Yapılan multiple regresyon analizinde, eğitiminden memnuniyet durumu ve Geriatrik Yük Olma Duygusu Ölçeği toplam puanının taburculuğa hazır oluşluğun yordayıcıları olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, ameliyat geçiren yaşlılarda düşme korkusu ve geriatrik yük olma duygusunun taburculuğa hazır oluşluğu olumsuz etkilediği saptanmıştır. Hasta merkezli taburculuk eğitimi, multidisipliner rehabilitasyon ve psikososyal desteği içeren bütüncül bakım yaklaşımlarının, taburculuğa hazır oluşluk düzeyinin iyileştirilmesinde önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine the relationship between fear of falling, feelings of being a geriatric burden and readiness for discharge in older adults undergoing surgery, as well as the factors affecting this relationship. The study was designed as a descriptive and cross-sectional study and carried out between September 2025 and June 2026 in the Orthopedics and Traumatology Clinic of İzmir Democracy University Buca Seyfi Demirsoy Training and Research Hospital with 180 patients aged 60 years and over. Data were collected using the Sociodemographic and Clinical Characteristics Form, Standardized Mini-Mental Test, Likert-Type Fear of Falling Scale, Geriatric Feelings of Burdensomeness Scale, and Readiness for Hospital Discharge Scale, and analyzed using SPSS 25.0. Most participants were women, and the most frequently performed surgery was knee arthroplasty. The mean score of the Geriatric Feelings of Burdensomeness Scale was 70.57 ± 24.10, and the mean total score of the Readiness for Hospital Discharge Scale was 6.78 ± 1.35. A significant negative correlation was found between readiness for discharge and age, pain, balance problems, fear of falling, preoperative fall history, chronic disease status and geriatric feelings of burdensomeness, a positive correlation was found between readiness for discharge and receiving discharge education and satisfaction with that education. A statistically significant difference was also found between readiness for discharge and type of surgery as well as income level. Multiple regression analysis revealed that satisfaction with discharge education and total scores on the Geriatric Feelings of Burdensomeness Scale were significant predictors of readiness for discharge. In conclusion, fear of falling and geriatric feelings of burdensomeness were found to negatively affect readiness for discharge in older adults undergoing surgery. It is thought that holistic care approaches including patientcentered discharge education, multidisciplinary rehabilitation, and psychosocial support may significantly contribute to improving readiness for discharge.