Manyetik eğriler için yineleme operatörü
Recursion operator for magnetic curves
  1. Tez No: 1020460
  2. Yazar: YUNUS AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT KÖRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Diferansiyel geometride yineleme operatörü (R), diferansiyel denklemlerin çözümlerini oluşturmada önemli bir araçtır. Bu operatör belirli bir başlangıç çözümünden yeni çözümler üretmek için bir yapı sağlar ve Hamilton sistemi gibi sistemlerde sıkça gözükür. Fiziğin alt dalı ve diferansiyel geometride uygulama alanı olan manyetizma, matematik ve fizik arasında önemli bir köprüdür. Manyetik alanın 3-boyutlu Öklid uzayında bir eğri γ(t) üzerindeki etkisi, diferansiyel geometride Lorentz kuvveti üzerinden incelenir. Lorentz kuvveti etkisindeki bir eğrinin parametrelerine (eğrilik, burulma gibi) yineleme operatörü uygulanarak yeni manyetik eğri aileleri türetilebilir ya da bu operatör kullanılarak bahsi geçen eğrilerin optimizasyonu yapılabilir. Bu çalışmada, Serret-Frenet çatısı (F-F) kullanılarak ϒ-manyetik, H-manyetik ve ξ-manyetik eğrileri tanımlanıp Lorentz kuvvet denklemlerinin yineleme hesaplamalarına yer verilecektir. Daha sonra, sırasıyla Bishop çatısı (B-F) kullanılarak ϒ-manyetik, H1-manyetik ve H2-manyetik eğrileri tanımlanıp, quasi çatısı (Q-F) kullanılarak ϒ-manyetik, Hq-manyetik ve ξq-manyetik eğrileri tanımlanıp Lorentz kuvvet denklemlerinin yineleme uygulamaları gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
In differential geometry, the recursion operator (R) is an important tool in generating solutions to differential equations. This operator provides a framework for producing new solutions from a given initial solution and is frequently encountered in systems like Hamiltonian systems. A field of physics and an area of application in differential geometry, magnetism serves as a crucial bridge between mathematics and physics. The effect of the magnetic field on a curve γ(t) is studied in differential geometry through the Lorentz force. By applying the recursion operator to the parameters (such as curvature and torsion) of a curve under the influence of the Lorentz force, new families of magnetic curves can be generated. Alternatively, this operator can be used for the optimization of the mentioned curves. In this study, by using the Frenet frame (F-F), ϒ-magnetic, H-magnetic, and ξ-magnetic curves will be defined, and the recursion computations of the Lorentz force equations will be discussed. Then, respectively by using the Bishop frame (B-F), the ϒ-magnetic, H1-magnetic and H2-magnetic curves will be defined, and by using the quasi frame (Q-F), the ϒ-magnetic, Hq-magnetic and ξq-magnetic curves will be defined, with the recursion applications of the Lorentz force equations demonstrated.