Romatoid artrit tedavisinde kullanılan hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar ve biyolojik ilaçların osteoporoz ve kırık riski üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of disease-modifying antirheumatic drugs and biologic agents on osteoporosis and fracture risk in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 1019825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVER İLTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid artrit (RA) simetrik olarak eklemleri etkileyen genellikle ekstraartiküler bulgularla da seyreden kronik, sistemik, inflamatuvar karakterde, otoimmün romatizmal bir hastalıktır. Genellikle 30-50 yaş arasında popülasyonu etkileyen RA kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. RA tedavisinde sentetik konvansiyonel hastalık modifiye edici ilaçlar (csDMARD' lar), biyolojik DMARD' lar (bDMARD' lar), hedefe yönelik sentetik DMARD' lar (tsDMARD' lar) kullanılmaktadır. Ayrıca RA tedavisinde semptomları azaltmaya yönelik non-steroid ve glukokortikoid ilaçlar kullanılmaktadır. RA patogenezinde rol oynayan proinflamatuvar sitokinler nedeniyle osteoklast ile osteoblast arasındaki hassas denge bozulmaktadır. RA' lı hastalarda sürekli inflamasyon, glukokortikoid kullanımı, fiziksel inaktivite ve proinflamatuvar sitokinlerin artışına bağlı sekonder osteoporoz gelişir. OP düşük kemik kitlesi, artan kemik kırılganlığıyla birlikte kırık riskinde artmayla karakterizedir. RA tedavisinde kullanılan hastalık modifiye edici ilaçların (DMARD' ların) asıl olarak inflamasyonu baskılamasına bağlı osteoklast-osteoblast dengesi üzerinde olumlu etkileri literatürde incelenmiştir. Bu çalışmada RA tedavisinde kullanılan csDMARD' ların, bDMARD' ların ve tsDMARD' ların osteoporoz ve kırık riski üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Bu çalışma kesitsel gözlemsel bir çalışma olup Yüzüncü Yıl Ünversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Romatoloji Polikliniği' nde Ağustos 2025-Şubat 2026 tarihlerinde yaşları 40-90 arasında olan ACR-2010 tanı kriterlerine uygun olarak RA tanısı konulan hastalarla yapıldı. Çalışmaya başlangıçta 85 hasta dahil edildi. Dışlama kriterleri sonrası analizler 78 hasta üzerinden gerçekleştirildi. Çalışmaya metotreksat (MTX) kullanan 34 hasta (csDMARD grubu), TNF-alfa inhibitörü kullanan 31 hasta (bDMARD grubu) ve tsDMARD kullanan 13 hasta (tsDMARD grubu) dahil edildi. Hastaların lomber vertebra ve femur boynu T skorları ile FRAX skorları hesaplandı. Bulgular: csDMARD' lardan MTX kullanan hastalar grup 1, bDMARD'lardan TNF-alfa inhibitörü kullanan hastalar grup 2 ve tsDMARD kullanan hastalar grup 3 olarak gruplandırıldı. Her üç gruptaki hastaların yaş ve cinsiyet dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). Çalışmamızda üç grup arasında yapılan karşılaştırmada, T skorları ve FRAX skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Grup 1 ve grup 2 kendi aralarında karşılaştırıldığında osteoporoz ve FRAX skorları açısından anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0,05). Grupların D vitamin düzeyleri karşılaştırıldığında Grup 3'te yer alan tsDMARD kullanımı olan hastalarda anlamlı derecede yükseklik saptandı (p<0,05). Grupların DAS28-CRP skorları karşılaştırıldığında grup 3' te yer alan hastaların grup 2' de yer alan hastalara göre skorları anlamlı derecede yüksek bulundu (p<0,05). Sonuç: Kronik inflamasyonla seyreden RA' da tedavide kullanılan DMARD' ların osteoporoz ve FRAX skorları üzerine etkilerini araştırdığımız bu çalışmada csDMARD, bDMARD ve tsDMARD kullanan RA hastaları arasında osteoporoz sıklığı, kemik mineral yoğunluğu ve FRAX skorları açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, systemic, inflammatory autoimmune rheumatic disease characterized by symmetrical joint involvement and frequently accompanied by extra-articular manifestations. RA predominantly affects individuals between the ages of 30 and 50 years and is approximately three times more common in women than in men. Conventional synthetic disease-modifying antirheumatic drugs (csDMARDs), biologic disease-modifying antirheumatic drugs (bDMARDs), and targeted synthetic disease-modifying antirheumatic drugs (tsDMARDs) are commonly used in the treatment of RA. In addition, nonsteroidal anti-inflammatory drugs and glucocorticoids are utilized to alleviate disease-related symptoms. Proinflammatory cytokines involved in the pathogenesis of RA disrupt the delicate balance between osteoclast and osteoblast activity. Secondary osteoporosis may develop in patients with RA as a consequence of persistent inflammation, glucocorticoid use, physical inactivity, and increased levels of proinflammatory cytokines. Osteoporosis (OP) is characterized by low bone mass, increased bone fragility, and an elevated risk of fractures. The effects of disease-modifying antirheumatic drugs (DMARDs) on the osteoclast–osteoblast balance, primarily through the suppression of inflammation, have been extensively investigated in the literature.The aim of the present study was to compare the effects of csDMARDs, bDMARDs, and tsDMARDs used in the treatment of RA on osteoporosis and fracture risk. Materials and Methods: This cross-sectional observational study was conducted at the Rheumatology Outpatient Clinic of the Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Van Yüzüncü Yıl University, between August 2025 and February 2026. Patients aged between 40 and 90 years who had been diagnosed with rheumatoid arthritis (RA) according to the 2010 American College of Rheumatology (ACR) classification criteria were enrolled in the study. Initially, 85 patients were included; however, following the application of the exclusion criteria, analyses were performed on 78 patients. The study population consisted of 34 patients receiving methotrexate (MTX) therapy (csDMARD group), 31 patients receiving tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) inhibitors (bDMARD group), and 13 patients receiving targeted synthetic disease-modifying antirheumatic drugs (tsDMARD group). Lumbar spine and femoral neck T-scores were assessed, and Fracture Risk Assessment Tool (FRAX) scores were calculated for all participants. Results: Patients receiving methotrexate (MTX), a conventional synthetic disease-modifying antirheumatic drug (csDMARD), were classified as Group 1; patients receiving tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) inhibitors, a biologic disease-modifying antirheumatic drug (bDMARD), were classified as Group 2; and patients receiving targeted synthetic disease-modifying antirheumatic drugs (tsDMARDs) were classified as Group 3. No statistically significant differences were observed among the three groups regarding age and sex distribution (p>0.05). Comparison of the three groups revealed no statistically significant differences in T-scores or FRAX scores (p>0.05). Furthermore, when Groups 1 and 2 were compared directly, no significant differences were found in terms of osteoporosis prevalence or FRAX scores (p>0.05). Comparison of serum vitamin D levels demonstrated significantly higher levels in patients receiving tsDMARD therapy (Group 3) compared with the other groups (p<0.05). In addition, DAS28-CRP scores were significantly higher in patients in Group 3 than in those in Group 2 (p<0.05). Conclusion: In this study investigating the effects of disease-modifying antirheumatic drugs (DMARDs) on osteoporosis and FRAX scores in patients with rheumatoid arthritis (RA), a chronic inflammatory disease, no significant differences were observed among patients receiving csDMARDs, bDMARDs, and tsDMARDs with respect to osteoporosis prevalence, bone mineral density, or FRAX scores.