Romatoid artrit tedavisinde kullanılan konvansiyonel ve biyolojik ilaçların yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkisi
Effects of conventional and biologic agents used in the treatment of rheumatoid arthritis on quality of life and depression
  1. Tez No: 480241
  2. Yazar: YAKUP İLKER YAYIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Romatoid Artrit (RA) tedavisinde kullanılan ilaçların yaĢam kalitesi ve depresyon üzerine etkisini incelemek Materyal-Metot: ÇalıĢmaya ACR/EULAR 2010 tanı kriterlerine göre RA tanısı almıĢ 80 hasta dahil edildi. Hastalar yalnızca konvansiyonel DMARD (Hastalık Modifiye Edici Antiromatizmal Ġlaç) kullanan 40 hasta (Grup 1) ve biyolojik ve konvansiyonel DMARD kullanan 40 hasta (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların sosyodemografik verileri kaydedildi. Her iki gruptaki hastalara DAS28 (Hastalık Aktivite Skoru), Sağlık Değerlendirme Anketi (SDA), Short Form-36 (SF- 36), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ) uygulandı. Bulgular: Gruplar arasında sosyodemografik veriler ve hastalık aktivitesi açısından istatistiksel fark yoktu (p>0.05). Grup 1 ve Grup 2 arasında SDA, SF-36 tüm parametreleri ve özet skorları, BDÖ, HADÖ açısından anlamlı istatistiksel fark yoktu (p>0.05). Sonuç: RA tedavisinde kullanılan biyolojik ve konvansiyonel ilaçlar yaĢam kalitesi ve depresyona etkileri açısından kıyaslandığında birbirlerine üstün bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate effects of drugs used in rheumatoid arthritis (RA) on quality of life and depression Material and method: The study included 80 patients diagnosed as RA according to 2010 ACR/EULAR diagnostic criteria. The patients were divided into two groups as those using conventional DMARD (disease-modifying antirheumatic drugs ) alone (group 1, n=40) and those using biological agent plus conventional DMARD (group 2, n=40). Sociodemographic data were recorded for all patients. The Disease Activity Score 28 (DAS28), health assessment questionnaire (HAQ), Short Form-36 (SF-36), Beck Depression Inventory (BDI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were applied to all patients in the group 1 and 2. Findings: There were no significant differences in sociodemographic characteristics and disease activity between groups (p>0.05). No significant differences were found between HAQ, SF-36 total score and summary scores and HADS between group 1 and 2 (p>0.05). Conclusion: No superiority was found between biological and conventional agents when they are compared regarding their effects on quality of life and depression.