Kasko sigortalarında riziko ve menfaat
Risk and benefit in motor insurance
- Tez No: 1019875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İLBASMIŞ HIZLISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, günlük hayatta önemli yer tutan ve araç sahiplerinin muhtelif rizikolara karşı zararlarını teminat altına almak üzere başvurduğu kasko sigortası sözleşmelerine dair genel bilgiler, kasko sigortalarında riziko, kasko sigortası sözleşmesinde yer alan temel rizikolar, kasko sigortası sözleşmesinde mevzuat gereği teminat kapsamı dışında kalan haller; taraflarca ayrı bir sözleşme ile teminat kapsamına alınmadıkça teminat kapsamı dışında kabul edilecek haller ile kasko sigortalarında menfaat konuları ilgili mevzuat, öğreti görüşleri ve Yargıtay kararları ışığında irdelenecektir. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde kasko sigortasına ilişkin genel bilgilere yer verilecek; bu kapsamda kasko sigortasının genel özellikleri, hukuki niteliği, kasko türleri, kasko sigortasının konusu üzerinde açıklamalarda bulunulacaktır. İkinci bölümde öncelikle riziko üzerine incelemeler yapıldıktan sonra, kasko sigortasında temel rizikolar, taraflar arasında ayrı bir sözleşme ile kasko sigortası sözleşmesine dahil edilmedikçe teminat dışında kalan haller ve mevzuat gereği teminat kapsamı dışında kalan haller incelenecek; yargı kararları ve öğretideki görüşler bir arada değerlendirilecektir. Üçüncü bölümde ise kasko sigortalarında menfaat ve menfaatin sona ermesi irdelenerek, çalışmamız“Sonuç”bölümü ile tamamlanacaktır. Böylece çalışmamızda, kasko sigortalarında riziko ve menfaat hususu yukarıda belirtiğimiz çerçevede incelenecek, öğretide ve uygulamada yer alan tartışmalar üzerinde değerlendirmeler ve görüşler bildirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, general information about car insurance contracts, which play an important role in daily life and to which vehicle owners turn to cover various risks, will be examined. The study will discuss risk in car insurance, the main risks included in a car insurance contract, situations excluded from coverage by law, cases that will be considered outside coverage unless included through a separate agreement by the parties, and the matters of interests in car insurance in light of relevant legislation, scholarly opinions, and Supreme Court decisions. In this context, the first part of the study will provide general information about comprehensive insurance; in this scope, explanations will be given on the general features of comprehensive insurance, its legal nature, types of comprehensive insurance, and the subject of comprehensive insurance. In the second part, after first examining the risk, the main risks in comprehensive insurance, cases excluded from coverage unless included in the insurance contract through a separate agreement between the parties, and cases excluded from coverage by law will be analyzed; judicial decisions and opinions in the literature will be evaluated together. In the third chapter, the benefits and the termination of benefits in casco insurance will be examined, and our study will be completed with the 'Conclusion' section. Thus, in our study, the issues of risk and benefits in casco insurance will be examined within the framework we mentioned above, and assessments and opinions on the debates in doctrine and practice will be presented.