E-sporun bilişsel gelişim üzerindeki etkisi: Dikkat, işleme hızı, problem çözme ve uzamsal bellek fonksiyonlarının karşılaştırılması
The impact of e-sports on cognitive development: A comparison of attention, processing speed, problem-solving and spatial memory functions
  1. Tez No: 1019949
  2. Yazar: KAAN GÜRTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP KAAN KİLCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Spor, Science and Technology, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, esporcuların dikkat, işleme hızı, problem çözme ve görsel-uzamsal bellek gibi temel bilişsel fonksiyonları üzerindeki etkilerini geleneksel sporlarla karşılaştırmalı olarak incelemeyi ve esporun bilişsel gelişim sürecindeki rolünü bilimsel bulgular ışığında değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Balıkesir ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri 60 esporcu ve 60 geleneksel sporcu olmak üzere toplam 120 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara demografik özellikleri ve oyun geçmişlerini belirlemek amacıyla Demografik Bilgi Formu uygulanmış; bilişsel performanslarını ölçmek için Change Detection, Mackworth Saat, Timewall ve Flanker testlerinden yararlanılmıştır. Tüm ölçümler bilgisayar ortamında Psychology Experiment Building Language (PEBL) test bataryası aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 27 programı kullanılarak yapılmış; normallik varsayımlarının incelenmesinin ardından bağımsız örneklemler t-testi ile grup karşılaştırmaları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi, yordayıcı ilişkileri incelemek amacıyla ise basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, işleme hızı, dikkat düzeyi, problem çözme ve görsel- uzamsal bellek değişkenlerinin spor türüne göre anlamlı biçimde farklılaştığını göstermektedir. Korelasyon analizlerine göre geleneksel sporcularda doğru cevap düzeyinde işleme hızı ile görsel-uzamsal bellek arasında ve tepki süresinde işleme hızı ile problem çözme arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Esporcularda ise tepki süresi bağlamında dikkat ile problem çözme arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Sonuç olarak, espor ve geleneksel sporun farklı bilişsel adaptasyonlar geliştirdiği ve birbirini tamamlayıcı özellikler taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu bulgular, spor türüne özgü bilişsel gelişim dinamiklerinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the effects of esports on fundamental cognitive functions such as attention, processing speed, problem-solving, and visuospatial memory in comparison with traditional sports, and to evaluate the role of esports in the cognitive development process in light of scientific findings. The research was conducted with a total of 120 participants residing in Balıkesir, Türkiye, consisting of 60 esports athletes and 60 traditional athletes aged 18 years and above. A Demographic Information Form was administered to determine participants' demographic characteristics and gaming history. In order to assess cognitive performance, the Change Detection, Mackworth Clock, Timewall, and Flanker tests were utilized. All measurements were conducted in a computerized environment using the Psychology Experiment Building Language (PEBL) test battery. Data analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 27. Following the examination of normality assumptions, independent samples t-tests were conducted for group comparisons. In addition, Pearson correlation analysis was applied to determine the relationships between variables, while simple linear regression analysis was used to examine predictive relationships. The findings revealed that processing speed, attention level, problem-solving, and visuospatial memory variables differed significantly according to the type of sport. Correlation analyses indicated that, among traditional athletes, significant relationships were identified between processing speed and visuospatial memory in terms of correct responses, and between processing speed and problem-solving in terms of reaction time. Among esports athletes, a significant relationship was found between attention and problem-solving within the context of reaction time. In conclusion, esports and traditional sports appear to foster different cognitive adaptations while also exhibiting complementary characteristics. These findings highlight the importance of sport-specific cognitive development dynamics.