Resveratrolün sFRP1 protein düzeyine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of resveratrol on sFRP1 protein level
- Tez No: 1019951
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI OGÜN SERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik miyoloid lösemi (KML) hematopoetik kök hücre kökenli, miyeloid seri hücrelerinin düzensiz matürasyonu ve aşırı üretimi ile karakterize olan klonal miyeloproliferatif bir hastalıktır. Wnt/ß-katenin sinyal yolağı bozukluğunun tanımlanmış olduğu ilk hematopoetik malignansidir. Wnt/ß-katenin sinyal yolağı farklı proteinlerin etkinliği ile kontrol edilmektedir. sFRP1 proteini Wnt/ß-katenin sinyal yolağının kontrolünde önemli bir role sahiptir. Sitoplazmik ß-katenin protein düzeyinin kontrol altında olmasında rol oynayan sFRP1 proteininin birçok kanser tipinde epigenetik olarak sessizleştirilerek fonksiyon kaybına uğradığı bilinmektedir. KML hücrelerinde sFRP1 kaybının etkisinin azaltılmasında etkili olabilecek kimyasalların arayışı -özellikle ilaç direncine karşı yeni çözümler bulunmasına yönelik- temel araştırma konularından birisidir. Polifenolik bir bileşik olan Resveratrolün, hücre proliferasyonu, inflamasyon, oksidatif stres, apoptoz gibi hücresel olaylarda SIRT-1 proteinini aktive ettiği ve aktif hale gelmiş SIRT1'in ß-kateninin hücrede yıkımını engellediği ile ilgili literatürde az da olsa çalışma vardır. Projemizde, resveratrol uygulaması sonrasında sFRP1, ß-katenin ve SIRT1 gen ifade değişimleri western-blot ile protein düzeyinde incelenmiş ve elde edilen sonuçlar welch t- testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonrasında sFRP1 protein düzeyinin %20 azaldığı (p=0,041), SIRT-1 protein düzeyinin %62 artış gösterdiği (p=0,04) ve ß-katenin düzeyinde ise herhangi bir değişikliğe etki etmediği saptanmıştır. Resveratrol uygulaması sonrasında SIRT-1 aktivitesi deney sistemimizin doğru şekilde çalıştığının bir göstergesidir. sFRP1 protein düzeyindeki azalma literatürde yer alan aktive SIRT-1 proteininin sFRP1 geninin promotör bölge histonlarını deasetile ederek bu genin sessizleşmesini sağladığı bulgusu ile paralellik göstermektedir. sFRP1 protein düzeyinde azalma saptamış olmakla beraber, bu azalma hücre içi ß-katenin düzeyinin değişimine etki edecek düzeyde olmadığı için ß-katenin düzeyinde değişim olmadığı düşüncesindeyiz. Elde ettiğimiz bulgular resveratrolün sFRP1 üzerinde etkili olsa da Wnt/ß-katenin aktivitesinin önemli bir göstergesi olan sitoplazmik ß-katenin düzeyi üzerinde etkili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic myeloid leukemia (CML) is a clonal myeloproliferative disorder of hematopoietic stem cell origin, characterized by the abnormal maturation and excessive production of myeloid lineage cells. It is the first hematopoietic malignancy in which a Wnt/β-catenin signaling pathway abnormality has been identified. The Wnt/β-catenin signaling pathway is regulated by the activity of various proteins. The sFRP1 protein plays a key role in the regulation of the Wnt/β-catenin signaling pathway. It is known that the sFRP1 protein, which plays a role in maintaining cytoplasmic β-catenin protein levels under control, is epigenetically silenced and loses its function in many types of cancer. The search for chemicals that could mitigate the effects of sFRP1 loss in CML cells particularly in the quest for new solutions against drug resistance—is one of the key research topics. There is some literature indicating that resveratrol, a polyphenolic compound, activates the SIRT-1 protein in cellular processes such as cell proliferation, inflammation, oxidative stress, and apoptosis, and that activated SIRT-1 inhibits the degradation of β-catenin within the cell. In our project, changes in the gene expression of sFRP1, β-catenin, and SIRT1 following resveratrol administration were examined at the protein level using Western blot, and the results were statistically evaluated using the Welch's t-test. Following the experiments, it was determined that sFRP1 protein levels decreased by 20% (p=0.041), SIRT-1 protein levels increased by 62% (p=0.04), and there was no significant effect on β-catenin levels. The increase in SIRT-1 activity following resveratrol treatment serves as an indicator that our experimental system is functioning correctly. The decrease in sFRP1 protein levels aligns with findings in the literature suggesting that activated SIRT-1 protein silences the sFRP1 gene by deacetylating histones in its promoter region. Although we observed a decrease in sFRP1 protein levels, we believe that since this decrease was not sufficient to affect changes in intracellular β-catenin levels, there was no change in β-catenin levels. Our findings indicate that while resveratrol is effective on sFRP1, it does not affect cytoplasmic β-catenin levels, which are an important indicator of Wnt/β-catenin activity.