Resveratrolün dişi sıçanlarda oluşturduğu estrojen modülatörü etkileri.
Estrogen modulator effects of Resveratrol on female rats.
- Tez No: 281533
- Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda resveratrolün dişi sıçanlarda oluşturduğu estrojenik etkiler incelenmiştir. Çalışmamız iki aşama olarak planlanmıştır. 1.Aşamada resveratrolün immatür (21 günlük) dişi sıçanlarda oluşturduğu estrojenik etkileri, 2.aşamada ise 4-vinil siklohekzen (VCD) enjeksiyonu ile primer over yetmezliği (POY) oluşturduğumuz puberte dönemindeki (28 günlük) dişi sıçanlarda oluşturduğu estrojenik etkileri incelenmiştir. Tüm aşamalarda estrojen reseptörlerinin (ER) olduğu bilinen dokularda resveratrolün agonist ve/veya antagonist etkileri çeşitli parametreler kullanılarak araştırılmıştır. Bu parametreler uterus ağırlığı/vücut ağırlığı oranları (UA/VA), uterus kuru ağırlığı/uterus yaş ağırlığı oranları (UKA/UYA), vücut ağırlığı (VA) artış oranları, kemik dansitometresi, serum estradiol ve vitamin D değerleri ölçümleridir. İmmatür sıçanlarda UA/VA oranları değerlendirmesinde resveratrol UA/VA oranını 17alfa etinil estradiol (17alfa EE) e benzer bir şekilde artırmıştır. En düşük anlamlı etki 10 mg/kg resveratrol (RES10) dozunda görülmüştür. Bu etki tamoksifen (TMX) ile azalmazken fulvestrant (FLV) ile anlamlı bir şekilde antagonize edilmiştir. POY oluşturulmuş dişi sıçanlarda da tamoksifen, resveratrolün etkilerini tamamen ortadan kaldırmamıştır. UA/VA değerleri açısından POY geliştirilmiş sıçanlarda VCD+RES10+TMX verilen grubun ortalama değerlerinin, VCD+RES10 verilen grubun ortalama değerlerinden daha düşük olduğu bulunmuştur. Estradiol sonuçları değerlendirildiğinde 20 mg/kg dozda resveratrolün (RES20) estradiol düzeyini düşürdüğü gözlenmektedir. POY geliştirilmiş sıçanlarda estradiol değerleri incelendiğinde, VCD+RES10+TMX ve VCD+17beta Estradiol (17beta E) verilen gruplarda estradiol değerlerinin kontrol değerlerine göre anlamlı derecede arttığı gözlenmektedir. Sonuç olarak bu çalışmanın en önemli bulgusu, estrojenik aktivite açısından resveratrolün dozunun önemli olduğudur. Çalışmamızda ortaya çıkan sonuçlara göre resveratrolün estrojen modülatörü olarak etki gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the estrogenic effects of resveratrol were investigated in female rats. In the first step, the estrogenic activity of resveratrol was investigated in immature (21 days old) female rats; and in the second step, the estrogenic activity was investigated in pubertal female rats (28 days old) with primary ovarian failure (POF) induced by 4-Vinyl cyclohexene (VCD) injection. The agonistic or antagonistic activities of resveratrol were evaluated by using several parameters in the tissues which have estrogenic receptors . These parameters are the rates of uterine weight/body weight (UW/BW) , uterine dry/wet weight (UDW/UWW), the increased ratio of body weight, bone dansitometer measurements, the levels of serum estradiol and vitamin D. It was found that resveratrol increased the ratio of UW/BW as much as those of 17 alpha ethynyl estradiol (17alphaEE ). The least significant activity was obtained with 10 mg/kg resveratrol (RES10). This activity was not decreased by tamoxifen but was decreased by fulvestrant. Tamoxifen did not antagonize the effects of resveratrol completely in female rats with POF.The ratio of UW/BW in the group (VCD+RES10+TMX) was less than that in the group (VCD+RES10) with POF. Resveratrol decreased estradiol levels at 20 mg/kg dose. It was found that the levels of estradiol were significantly higher in the groups VCD+RES10+TMX and VCD+17beta Estradiol (17betaE) than control. In conclusion, the most important result of this study is the dose of resveratrol in its estrogenic activity. It can be thought that resveratrol may have estrogenic modulatory activity.