Resveratrolün streptozotosin tarafından oluşturulan genotoksik hasarı önleyici etkisi
The protective effect of resveratrol on genotoxic damage in streptozotocin induced diabetic rats
  1. Tez No: 260483
  2. Yazar: BURCU MERİÇLİ ÇANKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM SEKKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Resveratrolün (RSV) sağlığa yararlı pek çok etkisi olduğu bilinmektedir. Bu tezin amacı streptozotosin STZ kullanılarak oluşturulan deneysel diyabet sonucu meydana gelen oksidadif stres kaynaklı DNA hasarına RSV'nin etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada yetişkin Wistar- Albino erkek sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar beş gruba ayrıldı, kontrol negatif (diyabetik olmayan sıçanlar n=9), kontrol pozitif (diyabetik sıçanlar n=6) ile RSV grupları 5mg/kg (n=6), 25mg/kg (n=6) ve 50 mg/kg (n=6) oluşturuldu. RSV sıçanlara 45 gün boyunca intragastrik sonda ile verildi. Şeker hastalığını tetiklemek için tek doz intraperitoneal yolla 50mg/kg STZ verildi. Kan şeker düzeyi 200mg/dl üzerinde olan sıçanlar diyabetli kabul edildi. Çalışmanın sonucunda şeker hastası olan sıçanlarda, sağlıklı sıçanlara göre vücut ağırlığında azalma görüldü (P=0,001). Total antioksidan durumunun RSV 5mg/kg grubunda diğer gruplara göre daha yüksek olduğu görüldü (P=0,003). Fakat 25 ve 50 mg/kg gruplarında ( sırasıyla P=0,662 ve P=0.969) kontrol negatif grubuna göre anlamlı bir fark gözlenmedi. Uygulanan RSV' nin kan glukoz düzeyini etkilemediği görüldü. Gruplar arasında total oksidan miktarı anlamlı farklılıklar göstermedi.
Özet (Çeviri)
Resveratrol (RSV) is assumed to possess many health beneficial effects. Diabetic oxidative stress induce DNA damage. The aim of this thesis was to analyze the preventive effect of RSV in experimentally induced DNA damage in diabetic rats compared to non diabetic rats. Adult Wistar-Albino male rats were used. Five group established as follows, control negative group (non-diabetic rats, n=9), control positive group (diabetic rats, n=6), RSV 5mg/kg (n=6), 25mg/kg (n=6) and 50 mg/kg (n=6) groups (diabetic rats with RSV applied by oral gavage during 45 days). In order to induce diabetes mellitus single dose of 50 mg/kg streptozotocin was intraperitoneally injected. Rats having blood glucose levels higher than 200 mg/dL were considered as diabetic.