Spor ortamında liderlik ile iletişim arasındaki ilişkinin meta-analiz yöntemiyle incelenmesi
An examination of the relationship between leadership and communication in sport settings through meta-analysis
  1. Tez No: 1019961
  2. Yazar: SEMRA NUR DESTİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor alanında liderlik ile iletişim arasındaki ilişkiyi bütüncül bir yaklaşımla incelemek ve ilgili araştırma bulgularını nicel olarak sentezlemektir. Araştırma meta-analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 2001-2025 yılları arasında yayımlanan ve spor, liderlik ile iletişim değişkenlerini birlikte ele alan araştırmalar dahil edilmiştir. Veriler, Web of Science, Scopus, Google Akademik ve Ulusal Tez Merkezi veri tabanlarından sistematik olarak taranmıştır. Belirlenen dahil edilme kriterleri doğrultusunda toplam 50 çalışma meta-analize alınmış, 17.488 katılımcıya ait veriler analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, sporcularda liderlik ile iletişim arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermiştir (r = 0.505, %95 GA [0.386, 0.623], p < .001). Yayın yanlılığı analizleri, meta-analize dahil edilen çalışmalarda anlamlı bir yayın yanlılığı bulunmadığını ortaya koymuştur. Çalışmalar arasında yüksek düzeyde heterojenlik belirlenmiş; moderatör analizlerinde kadın katılımcı oranının anlamlı bir etkisi olmadığı (p = .264), ülke değişkeninin ise anlamlı bir moderatör olduğu saptanmıştır (Qm(2) = 7.05, p = .029). Sonuç olarak, araştırma spor ortamında liderlik ile iletişim arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca ilişkinin kültürel bağlama göre farklılaşabildiği belirlenmiş olup, elde edilen bulguların spor yönetimi alanındaki kuramsal bilgi birikimine katkı sağlayacağı ve gelecekte yapılacak araştırmalara yol göstereceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between leadership and communication in the field of sport from a holistic perspective and to quantitatively synthesize the findings of relevant studies. The study was conducted using the meta-analysis method. Studies published between 2001 and 2025 that examined leadership and communication in sport were included. Data were systematically retrieved from the Web of Science, Scopus, Google Scholar, and National Thesis Center databases. Based on the predetermined inclusion criteria, a total of 50 studies involving 17,488 participants were included in the meta-analysis. The findings revealed a moderate, positive, and statistically significant relationship between leadership and communication among athletes (r = 0.505, 95% CI [0.386, 0.623], p < .001). Publication bias analyses indicated that there was no significant publication bias among the studies included in the meta-analysis. High heterogeneity was observed across the studies. Moderator analyses showed that the proportion of female participants did not have a significant moderating effect on the relationship between leadership and communication (p = .264), whereas country was identified as a significant moderator (Qm(2) = 7.05, p = .029). In conclusion, the findings demonstrate a significant and positive relationship between leadership and communication in sport settings. Furthermore, the relationship appears to vary across cultural contexts. The findings are expected to contribute to the theoretical knowledge base in the field of sport management and to provide guidance for future research.