Van ilinde görev yapan öğretmenlerin açık alan rekreasyonuna katılımlarıyla iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
To examine the relationship between the participation of teachers working in the province of van in outdoor recreation and their communication skills
  1. Tez No: 757970
  2. Yazar: CAFER ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Van ilinde görev yapmakta olan öğretmenlerin açık hava rekreasyonuna katılımlarıyla iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemi uygun görülmüştür. Araştırmada mevcut bir durum olduğu gibi betimleneceğinden ve katılımcılar kendi şartlarında değerlendirileceğinden dolayı bu araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışma olmuştur. Nicel araştırma desenlerinden olan genel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yorumlama yapılmıştır. Veriler açık alan rekreasyonuna katılım belirleyen açık alan rekreasyonuna katılım anketi ve katılımcıların iletişim düzeylerini belirlemeyi amaçlayan iletişim becerileri ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Veriler daha sonra bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS26 programı üzerinden analiz edilip yorumlanmıştır. Araştırma grubu, Van ilinde görev yapan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmaya toplamda gönüllü olan 272 öğretmen katılmıştır. Örneklen grubunun 149'u kadınlardan, 119'u erkeklerden oluşurken 2 kişi cinsiyet belirtmek istemediğini, 2 kişi de diğer seçeneğini işaretlemiştir. Örneklem grubu Van ilinde görev yapmakta olan 19758 öğretmeni temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the participation of teachers working in the province of Van in outdoor recreation and their communication skills. Quantitative research method was found suitable as a research method. Since the current situation in the research will be described as it is and the participants will be evaluated on their own terms, this research has been a descriptive study in the scanning model. Interpretation was made using the general survey model and the relational survey model, which are among the quantitative research designs. The data were collected through the open space recreation participation questionnaire, which determines participation in outdoor recreation, and the communication skills scale, which aims to determine the communication levels of the participants. The data were then transferred to the computer environment and analyzed and interpreted through the SPSS26 program. The research group consists of teachers working in the province of Van, subject to the Civil Servants Law No. 657 and volunteering to participate in the research. A total of 272 teachers participated in the study, who volunteered. While 149 of the sampled group consisted of women and 119 were men, 2 people did not want to specify gender and 2 people chose the other option. The sample group represents 19758 teachers working in Van.