Bolu ilinin gastronomi çekiciliğinin ziyaretçilerin gastronomi deneyimi ve yeniden ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisi
The Impact of Bolu Province's Gastronomic Attractiveness on Visitors' Gastronomic Experience and Revisit Intention.
- Tez No: 1019970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECEM İNCE KARAÇEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bolu ilinin gastronomi çekiciliğinin ziyaretçilerin gastronomi deneyimi ve yeniden ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın temel çıkış noktası, Bolu'yu ziyaret eden bireylerin şehre yönelik gastronomik algılarının nasıl şekillendiğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ziyaretçilerin Bolu ilinin gastronomik unsurlarına ilişkin değerlendirmelerinin gastronomi deneyimlerini nasıl etkilediği ve bu etkinin yeniden ziyaret etme niyetine nasıl yansıdığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın başlangıç aşamasında konuya ilişkin ulusal ve uluslararası literatür kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve sistematik olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın yöntem bölümünde nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Bolu ilini ziyaret eden bireyler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında toplam 413 geçerli anket formu üzerinden elde edilen veriler, SPSS 27.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sürecinde ilk olarak ölçeklerin içsel tutarlılığını belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha güvenilirlik analizi uygulanmıştır. Ardından ölçeklerin yapı geçerliliğini test etmek amacıyla faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin ve araştırma hipotezlerinin test edilmesi amacıyla ise regresyon analizi yöntemine başvurulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda Bolu ilinin gastronomi çekiciliğinin ziyaretçilerin gastronomi deneyimleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve gastronomi deneyiminin de yeniden ziyaret etme niyetini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Araştırmanın, Bolu'nun gastronomi turizmi potansiyelinin geliştirilmesine katkı sağlaması, ziyaretçilerin gastronomik beklenti ve deneyimlerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olması ve gastronomi, turizm ve işletme literatürüne katkı sunması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Bolu's gastronomic attractiveness on visitors' gastronomic experiences and revisit intention. The main motivation of the research is to explain how visitors' gastronomic perceptions of the city of Bolu are shaped. In this context, it is aimed to determine how visitors' evaluations of Bolu's gastronomic elements affect their gastronomic experiences and how this effect shapes their intention to revisit the destination. At the initial stage of the study, national and international literature related to the subject was comprehensively reviewed and systematically evaluated. Quantitative research methods were employed in the methodology section of the study. A questionnaire form was used as the data collection tool. The population of the research consists of individuals visiting the province of Bolu. Within the scope of the study, the data obtained from a total of 413 valid questionnaires were analyzed using the SPSS 27.0 statistical software program. In the analysis process, Cronbach's Alpha reliability analysis was first conducted to determine the internal consistency of the scales. Subsequently, factor analysis was performed to test the construct validity of the scales. In order to test the relationships between variables and the research hypotheses, regression analysis was applied. The findings revealed that the gastronomic attractiveness of Bolu has a significant effect on visitors' gastronomic experiences and that gastronomic experience positively affects revisit intention. The study is considered important in terms of contributing to the development of Bolu's gastronomy tourism potential, providing a better understanding of visitors' gastronomic expectations and experiences, and contributing to the gastronomy, tourism, and business literature.