Yabancılara türkçe öğretimi ders kitaplarındaki okuma metinlerinin okunabilirlik açısından incelenmesi
A readability analysis of reading texts in Turkish as a foreign language textbooks
  1. Tez No: 1019978
  2. Yazar: ZHAUDIR BOTABEKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNARA ALİYEVA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan“Yeni Hitit Türkçe”ve“TÖMER Yabancılar için Türkçe”öğretim setlerinde (A1, A2, B1, B2, C1 seviyeleri) yer alan okuma metinlerinin okunabilirlik düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yeni bir dilin öğretiminde kullanılan kaynakların anlaşılabilirliği, öğrencilerin öğrenme süreci üzerindeki etkisi açısından büyük önem taşımaktadır. Dil seviyesine uygun olmayan metinler, öğrencilerin motivasyonlarını düşürebilmekte ve öğrenme sürecinden uzaklaşmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle, çalışmanın ders kitaplarında yer alan okuma metinlerinin anlaşılırlık düzeylerini belirleyerek alana katkı sağlaması hedeflenmektedir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmış; verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında, belirtilen ders kitaplarının temel, orta ve ileri düzeylerine ait toplam 166 okuma metni, Ateşman Okunabilirlik Formülü aracılığıyla değerlendirilmiştir. Her bir metnin hece, kelime ve cümle sayıları ile ortalama kelime ve cümle uzunlukları belirlenmiş; bu veriler doğrultusunda okunabilirlik puanları hesaplanmıştır. Elde edilen veriler tablolar ve grafikler hâlinde düzenlenerek sunulmuştur. Çalışma, okuma metinlerinin anlaşılırlık düzeylerini tespit etmenin yanı sıra, zorluk derecelerinin seviye düzeylerine göre aşamalı bir gelişim gösterip göstermediğini de ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın, yabancılara Türkçe öğretimi alanına katkı sağlayacağı ve öğretim materyallerinin geliştirilmesine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the readability levels of reading texts included in the“Yeni Hitit Turkish”and“TÖMER Turkish for Foreigners”teaching sets (levels A1, A2, B1, B2, and C1) used in teaching Turkish as a foreign language. The comprehensibility of materials used in teaching a new language is of great importance due to its direct impact on the learning process. Texts that are not appropriate for learners' proficiency levels may lead to a lack of motivation and disengagement from the learning process. Therefore, this study seeks to contribute to the field by determining the readability levels of reading texts in these coursebooks. The research employed a qualitative design, specifically the document analysis method, and utilized descriptive analysis for data interpretation. A total of 166 reading texts from the beginner, intermediate, and advanced levels of the mentioned textbooks were evaluated using the Ateşman Readability Formula. For each reading passage, the number of syllables, words, and sentences was calculated; the average word and sentence lengths were determined. Based on these data, readability scores were calculated for each text. The collected data were organized into tables and presented with visual representations.In addition to determining the readability levels, the study also aims to identify whether the difficulty levels of the texts progress in a gradual manner according to the textbook levels. It is expected that the findings of this research will contribute to the field of teaching Turkish as a foreign language and guide the development of more effective teaching materials