Kazakistanlı öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yapay zekâ destekli uygulamalara ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The examination of Kazakhstan students' opinions on artificial intelligence-supported applications in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 1019979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNARA ALİYEVA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Kazakistanlı öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe öğrenme sürecinde yapay zekâ (YZ) destekli uygulamalara yönelik görüşleri incelenmiştir. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte eğitim alanında dijital araçların kullanımı yaygınlaşmış, özellikle ChatGPT ve Google Gemini gibi YZ uygulamaları yabancı dil öğretiminde önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. Araştırmanın amacı, Kazakistanlı öğrencilerin Türkçe öğrenme sürecinde YZ uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu uygulamaların dil öğrenme sürecine olan katkısını değerlendirmektir. Bu doğrultuda öğrencilerin YZ uygulamalarını hangi amaçlarla kullandıkları, dil becerilerine etkisi, kullanım kolaylığı ve öğrenme motivasyonuna katkısı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin Bursa şehrindeki farklı üniversitelerde öğrenim gören 72 Kazakistanlı öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılardan elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın kavramsal çerçevesinde yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, Türkçe öğretiminde kullanılan yöntem ve yaklaşımlar, dijital araçlar ve YZ kavramı ele alınmıştır. Ayrıca YZ'nin tarihsel gelişimi, eğitim alanındaki kullanımı ve yabancı dil öğretimindeki yeri alan yazın doğrultusunda açıklanmıştır. Çalışmada özellikle iletişimsel yaklaşım, görev temelli öğrenme ve karma öğrenme gibi çağdaş öğretim yaklaşımlarının önemine değinilmiş; dijital teknolojilerin dil öğretim süreçlerine sağladığı katkılar üzerinde durulmuştur. Araştırma sonucunda, YZ destekli uygulamaların yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde önemli bir yardımcı araç olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examined the views of Kazakhstan students on artificial intelligence (AI) supported applications in the process of learning Turkish as a foreign language. With the rapid development of technology today, the use of digital tools in education has become widespread, and AI applications such as ChatGPT and Google Gemini have begun to play an important role in foreign language teaching. The aim of the study is to determine the opinions of Kazakhstani students regarding AI applications in the process of learning Turkish and to evaluate the contributions of these applications to the language learning process. In this context, the purposes for which students use AI applications, their effects on language skills, ease of use, and contributions to learning motivation were examined. The study group consisted of 72 Kazakhstan students studying at different universities in Bursa, Türkiye. The data obtained from the participants were analyzed using statistical analysis methods. Within the conceptual framework of the study, teaching Turkish as a foreign language, methods and approaches used in Turkish language teaching, digital tools, and the concept of AI were discussed. In addition, the historical development of AI, its use in education, and its role in foreign language teaching were explained in line with the related literature. The study particularly emphasized the importance of contemporary teaching approaches such as the communicative approach, task-based learning, and blended learning, and focused on the contributions of digital technologies to language teaching processes. As a result of the study, AI-supported applications were evaluated as important supportive tools in teaching Turkish as a foreign language.