Kazakistan'da yabancı dil olarak Türkçe öğrenen B1 düzeyi öğrenicilerin yazma becerilerinde karşılaşılan sorunların incelenmesi
An investigation of the problems encountered in writing skills of B1 level students learning Turkish as a foreign language in Kazakhstan
  1. Tez No: 1019977
  2. Yazar: ASSEL GALIMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNARA ALİYEVA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kazakistan'da yabancı dil olarak Türkçe öğrenen B1 düzeyi öğrenicilerin yazma becerilerinde karşılaştıkları sorunları incelemektir. Araştırmada ayrıca öğrenicilerin yazılı anlatımlarında ana dili aktarımının etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda yürütülmüş olup doküman analizi yöntemi esas alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kazakistan'daki farklı üniversitelerde öğrenim gören B1 düzeyindeki Kazak öğreniciler oluşturmaktadır. Araştırmanın veri kaynağını öğrenicilerin yazılı anlatım metinleri oluşturmaktadır. Öğrenicilerin yazılı anlatımlarında tespit edilen hatalar ses bilgisel, biçim bilgisel, sözcüksel, söz dizimsel, imlâ ve noktalama kategorileri doğrultusunda sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca belirlenen hata türlerinde ana dili aktarımının etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğrenicilerin yazılı anlatımlarında en yoğun yanlışların imlâ ve noktalama kategorisinde ortaya çıktığı belirlenmiştir. Araştırmada ana dili aktarımının öğrenicilerin yazılı anlatımlarını önemli ölçüde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ana dili aktarımının özellikle ses bilgisel, biçim bilgisel, sözcüksel ve söz dizimsel düzeylerde de çeşitli hata türlerinin ortaya çıkmasına neden olduğu belirlenmiştir. Bu aktarımların öğrenicilerin yazılı anlatımlarında anlam kaymalarına ve anlatım bozukluklarına yol açtığı görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yazma becerisine yönelik öğretim uygulamalarında ana dili etkisinin dikkate alınmasının yararlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problems encountered by B1-level students learning Turkish as a foreign language in Kazakhstan in their writing skills. In addition, the study investigates the effect of first language transfer on students' written productions. The study was conducted within the framework of the qualitative research approach and was based on the document analysis method. The study group consisted of B1-level Kazakh students studying at different universities in Kazakhstan. The data source of the study comprised the students' written texts. The errors identified in the students' written productions were classified and analyzed under the categories of phonological, morphological, lexical, syntactic, and spelling and punctuation errors. Furthermore, the effect of first language transfer on these error types was examined. The findings revealed that the highest number of errors occurred in the category of spelling and punctuation. The results also indicated that first language transfer had a significant effect on the students' written productions. It was determined that first language transfer particularly led to various types of errors at the phonological, morphological, lexical, and syntactic levels. These transfers were found to cause shifts in meaning and expression disorders in the students' written productions. Based on the findings, it was concluded that taking the effect of first language transfer into consideration in instructional practices aimed at developing writing skills would be beneficial in the teaching of Turkish as a foreign language.