Tüketici temelli marka değerinin ağızdan ağıza pazarlama üzerindeki etkisi: Ankara ilinde bir uygulama (Tarım Kredi Kooperatif Marketleri üzerinde bir uygulama)
The effect of consumer-based brand equity on word-of-mouth marketing: an application in the province of Ankara (a study on Tarım Kredi Cooperative Markets)
  1. Tez No: 1019980
  2. Yazar: ASENA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA GÖDEKMERDAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dünyada değişen rekabet koşulları ve hızla dönüşen tüketici beklentileri, pazarlama literatüründe tüketici temelli marka değeri ve ağızdan ağıza pazarlama gibi kavramların önemini artırmıştır. Tüketici temelli marka değeri; marka farkındalığı, algılanan kalite, marka çağrışımları ve marka sadakati boyutları aracılığıyla tüketicilerin markaya yönelik tutumlarını şekillendirmekte ve satın alma davranışlarını etkilemektedir. Ağızdan ağıza pazarlama ise tüketicilerin deneyimlerine dayalı olarak gerçekleştirdikleri bilgi aktarımının diğer tüketiciler üzerindeki etkilerini ifade etmektedir. Günümüzde tüketiciler, marka tercihlerinde geleneksel reklam araçlarından çok diğer bireylerin deneyimlerine ve paylaşımlarına önem vermektedir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmada, tüketici temelli marka değeri ile ağızdan ağıza pazarlama arasındaki etkileşimin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde ikamet eden ve Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinden alışveriş yapan 18 yaş ve üzeri tüketiciler oluşturmaktadır. Bu kapsamda, 459 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, tüketici temelli marka değeri boyutlarının tüketicilerin ağızdan ağıza pazarlama eğilimleri üzerinde pozitif yönde etkili olduğu tespit edilmiştir. Özellikle marka sadakati ve algılanan kalite düzeyi arttıkça, tüketicilerin markaya ilişkin olumlu görüş ve deneyimlerini çevreleriyle paylaşma olasılıklarının da yükseldiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, marka farkındalığının tek başına ağızdan ağıza pazarlama üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonuçları, tüketicilerin marka değeri yaratmaya yönelik stratejilerin, ağızdan ağıza iletişimi güçlendirmede önemli bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Changing competitive conditions worldwide and rapidly evolving consumer expectations have increased the importance of concepts such as consumer-based brand equity and word-of-mouth marketing in the marketing literature. Consumer-based brand equity shapes consumers' attitudes toward a brand and influences their purchasing behavior through dimensions such as brand awareness, perceived quality, brand associations, and brand loyalty. Word-of-mouth marketing, on the other hand, refers to the impact of information sharing based on consumers' experiences on other consumers. Today, consumers place greater importance on the experiences and recommendations of other individuals than on traditional advertising tools when making brand choices. In this context, the present study aims to examine the relationship between consumer-based brand equity and word-of-mouth marketing. The population of the study consists of consumers aged 18 and over who reside in Ankara and shop at Agricultural Credit Cooperative Markets. Within this scope, a survey was administered to 459 respondents. The findings revealed that the dimensions of consumer-based brand equity have a positive effect on consumers' word-of-mouth marketing tendencies. In particular, as the levels of brand loyalty and perceived quality increase, consumers are more likely to share positive opinions and experiences regarding the brand with others. However, the results indicate that brand awareness alone does not have a significant effect on word-of-mouth marketing. The findings demonstrate that strategies aimed at creating brand equity play an important role in strengthening word-of-mouth communication among consumers.