Exploring English language teachers' technology integration in Türki̇ye: A mixed-method study
Türkiye'de İngilizce öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonunun incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
- Tez No: 1019996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İngilizce öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonuna yönelik davranışsal niyetlerini şekillendiren faktörleri yakınsak paralel karma yöntem deseniyle incelemektedir. Çalışmada, öğretmenlerin içsel inançlarının davranışsal niyetlerini nasıl yordadığını değerlendirmek için Intrapersonal Technology Integration Scale (ITIS) kullanılmış; Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2) çerçevesindeki tüm boyutlar ise öğretmenlerin bağlamsal algılarını incelemek ve cinsiyet, öğretim bağlamı ve kurum türüne göre grup farklılıklarını belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Nicel veriler, Türkiye'de farklı eğitim düzeylerinde görev yapan 130 İngilizce öğretmeninden; nitel veriler ise on yarı yapılandırılmış görüşmeden elde edilmiştir. Bulgular, Performans Sonuç Beklentisi ve Öz-Değerlendirici Sonuç Beklentisi değişkenlerinin davranışsal niyetin anlamlı yordayıcıları olduğunu; buna karşılık Öz-Yeterlik ve İlgi değişkenlerinin anlamlı bir etki göstermediğini ortaya koymuştur. Kurumsal karşılaştırmalar, özel okul öğretmenlerinin Öz-Yeterlik, Çaba Beklentisi ve Kolaylaştırıcı Koşullar düzeylerinin devlet okullarında çalışan öğretmenlerden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Nitel bulgular ise öğretmenlerin teknolojiyi nasıl değerlendirdiklerini ve teknoloji kullanımına ilişkin kararlarını etkileyen unsurları ortaya koymuştur. Genel olarak çalışma, teknoloji entegrasyonunun hem içsel inançlar hem de bağlamsal koşullar tarafından birlikte şekillendiğini vurgulamakta ve teknoloji destekli İngilizce öğretimine yönelik mesleki gelişim ve kurumsal destek alanlarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the factors shaping English language teachers' behavioral intentions toward technology integration through a convergent parallel mixed-methods design. The study uses the Intrapersonal Technology Integration Scale (ITIS) to examine how teachers' internal beliefs predict their behavioral intentions and draws on all constructs of the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2) to explore contextual perceptions and group differences across gender, teaching context, and institution type. Quantitative data were collected from 130 teachers across diverse educational levels in Türkiye, while qualitative insights were obtained from ten semi-structured interviews. The findings show that performance and self-evaluative outcome expectations significantly predict behavioral intention, whereas self-efficacy and interest do not. Institutional comparisons revealed that private-school teachers report higher self-efficacy, effort expectancy, and facilitating conditions than public-school teachers. Qualitative results further illustrate how teachers evaluate technology and the factors shaping their decisions. Overall, the study highlights the combined influence of intrapersonal beliefs and contextual conditions on technology integration and offers implications for professional development and institutional support in technology-enhanced English language teaching.