Exploring EFL teachers' AI literacy and perspectives on AI integration in language education
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten (EFL) öğretmenlerin yapay zekâ okuryazarlığı ve dil eğitiminde yapay zekâ entegrasyonuna ilişkin bakış açılarının incelenmesi
  1. Tez No: 1014758
  2. Yazar: ELİF KADRİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ (YZ) teknolojilerinin İngilizceyi yabancı dil olarak (EFL) öğreten öğretmenlerin tutumları ve öğretim uygulamaları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, araştırma problemini daha kapsamlı bir şekilde anlamak amacıyla açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel aşamada, Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yapan 208 EFL öğretmeninden veri toplanarak öğretmenlerin YZ entegrasyonuna yönelik algıları incelenmiştir. Bu aşamayı takiben, gönüllü öğretmenler altı haftalık çevrimiçi bir YZ eğitim programına katılmış ve YZ araçlarının kullanımı konusunda bilgi ve becerilerini geliştirmiştir. Nitel aşamada ise eğitimi tamamlayan dokuz öğretmenle odak grup görüşmeleri gerçekleştirilerek öğretmenlerin deneyimleri ve pedagojik değerlendirmeleri derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin başlangıçta YZ konusunda sınırlı bilgiye sahip olduklarını ve bu nedenle temkinli bir tutum sergilediklerini göstermektedir. Ancak eğitim sürecinin ardından öğretmenlerin YZ araçlarına yönelik farkındalıklarının arttığı, bu araçları daha bilinçli, eleştirel ve pedagojik amaçlara uygun şekilde değerlendirmeye başladıkları belirlenmiştir. Katılımcılar YZ'yi öğretmenin yerini alan bir unsur olarak değil, öğretim sürecini destekleyen bir yardımcı araç olarak değerlendirmiştir. Ayrıca YZ'nin kişiselleştirilmiş öğrenme ortamları oluşturma, sürekli geri bildirim sağlama ve öğretim materyalleri geliştirme açısından önemli fırsatlar sunduğu vurgulanmıştır. Bununla birlikte veri güvenliği, yanlış bilgi üretimi, öğrencilerin teknolojiye aşırı bağımlılığı ve eleştirel düşünme becerilerinin zayıflaması gibi riskler de dile getirilmiştir. Bu çalışma, YZ'nin dil öğretiminde etkili ve etik bir şekilde kullanılabilmesi için öğretmenlerin yalnızca teknik becerilerle değil, aynı zamanda eleştirel YZ okuryazarlığı ve pedagojik değerlendirme becerileriyle donatılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın özgünlüğü, yapılandırılmış YZ eğitiminin öğretmenlerin mesleki uygulamaları üzerindeki etkisini incelemesi ve nicel ile nitel verileri bir araya getirerek hem ölçülebilir sonuçlar hem de derinlemesine içgörüler sunmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to examine the impact of Artificial Intelligence (AI) technologies on the attitudes and instructional methodologies of English as a Foreign Language (EFL) educators. An explanatory sequential mixed-methods research design was utilized to achieve a thorough comprehension of the research problem. During the quantitative phase, data were gathered from 208 EFL teachers across various regions of Türkiye to assess their perceptions regarding the integration of AI in language instruction. After this phase, a group of volunteer teachers took part in a six-week online AI training program that was meant to increase their AI literacy and learn how to integrate them in their teaching process. The qualitative phase included nine EFL teachers in the structured interview. The participants were involved in the AI training to enhance their AI knowledge and experience how they can integrate these tools in their teaching. The results showed that teachers did know several AI tools, but they had limited knowledge on AI components and education-specific AI tools. After the training, teachers became more aware of these tools and developed a more critical and pedagogically informed approach to them. They began to view AI tools not only in terms of their usefulness, but also in terms of how they help students learn and how they function as a teaching tool. Participants viewed AI not as a tool to replace educators, but as a complementary resource, highlighting its capacity to enhance individualized learning, provide continuous feedback, and assist in the creation of instructional materials. At the same time, they expressed concerns about issues such as data security, misinformation, over-reliance on technology, and the potential for deterioration in students' critical thinking skills. The study underscores the need to provide educators with both technical expertise and advanced AI literacy skills to facilitate the effective and ethical integration of AI into language teaching. The uniqueness of this research lies in its focus on the impact of structured AI training on the professional practices of teachers teaching English as a foreign language, using both quantitative and qualitative data to achieve measurable outcomes and provide comprehensive insights into teachers' experiences.