Embracing the unknown and novel: The interplay between specific personality traits of EAP instructors and their approach towards the integration of Chat GPT
Bilinmeyene ve yeniye kucak açmak: Öğretmenlerin belirli kişilik özellikleri ile Chat GPT'nin entegrasyonuna yaklaşımları arasındaki ilişki
- Tez No: 876597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması, özellikle akademik bağlamda öğretmen kişilik özellikleri ile Chat GPT'nin eğitim amaçlı kullanımı arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Katılımcılar, İstanbul, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesindeki EAP (Akademik Amaçlar için İngilizce) öğretmenlerinden oluşmaktadır. Yapılan araştırma, literatürdeki yapay zeka çalışmalarının yeniliği nedeniyle dikkate değer bir boşluğa odaklanmıştır ve özellikle belirsizlik toleransı ve yeniliğe açıklık gibi öğretmen kişilik özelliklerinin eğitim uygulamalarında Chat GPT'nin benimsenmesini nasıl etkilediğine dair bulgular elde etmiştir. Karma yöntem yaklaşımını benimseyen çalışma, Akademik Amaçarla İngilizce öğretmenlerinin Chat GPT entegrasyonuna yönelik algı ve tutumlarını, bunların kişilik özellikleriyle ilişkisini araştırmıştır. Nicel analizler, öğretmenler arasında bu teknolojiyi benimseme konusunda açık ve toleranslı olmalarına rağmen, öğrencilerin bu teknolojiye fazla güvenip kendi potansiyellerini yeterince kullanamama riski ya da etik kullanım ve hatta intihal ihtimaline dair endişeleri olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, deneyime açıklık, belirsizlik toleransı ve sorumluluk bilinci gibi kişilik özellikleri, öğretmenlerin ChatGPT ve benzeri yapay zeka teknolojilerinin entegrasyonuna yönelik tutumlarını şekillendiren temel faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Nitel bulgular, bu bilgileri zenginleştirerek, Chat GPT'nin öğrenci yaratıcılığını ve eleştirel düşünme yeteneklerini aşırı bağımlılık yoluyla baskılayabileceğine dair etik ve pratik endişeleri vurgulamıştır. Bununla birlikte, eğitimcilerin etkinlik seçimindeki özenlilik ve öğrenme hedefleriyle uyumlu olma durumları, eğitim ortamlarında yapay zeka kullanımının sorumlu ve bilinçli bir şekilde değerlendirilmesinde kritik belirleyiciler olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, İngilizce dil öğretimine Chat GPT teknolojisinin dahil edilmesiyle ilgili karmaşık dinamiklerin derinlemesine incelenmesiyle, dijital eğitimin hızla değişen rolüne etkili pedagojik uygulamaları yönlendirecek değerli bilgiler sunmuştur
Özet (Çeviri)
This thesis focused on the relationship between teacher personality traits and the educational use of Chat GPT in an academic context. Participants consisted of EAP (English for Academic Purposes) teachers at a foundation university in Istanbul, Türkiye. The research has addressed a significant gap in the literature due to the novelty of artificial intelligence studies, exploring how teacher personality traits such as openness to experience and tolerance for ambiguity influence the adoption of Chat GPT in educational practices. Employing a mixed-method approach, the study investigated EAP teachers' attitudes toward Chat GPT integration and its correlation with personality traits. Quantitative analyses revealed that while teachers were generally open and tolerant towards adopting this technology, they had concerns about students relying too heavily on it, hindering their potential or raising ethical issues such as plagiarism. Personality traits like openness to experience, tolerance for ambiguity, and a sense of responsibility emerged as key factors shaping teachers' attitudes towards the integration of Chat GPT and similar AI technologies. Qualitative findings enriched these insights, highlighting ethical and practical concerns regarding the potential of Chat GPT to suppress student creativity and critical thinking skills through overreliance. However, careful consideration of activity selection and alignment with learning objectives emerged as critical determinants in responsibly and consciously evaluating the use of artificial intelligence in educational environments. Overall, this study provides valuable insights to educational stakeholders, guiding effective pedagogical practices within the rapidly evolving role of education, particularly regarding the incorporation of Chat GPT technology into English language teaching.